گروه معادن
 
افزایش ۱ تا ۲/۵ میلیون تومانی حقوق کارگران معدن طزره
قرارداد‌های سفید امضای معدنچیان حذف شد
گروه معادن - مهدی کمال از بازماندگان متوفیان حادثه طزره گفت: حقوق کارگران معدن از دی ماه سال گذشته افزایشی بین ۱ تا ۲/۵ میلیون تومانی داشته است.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کمال کارگر معدن ذغال‌سنگ طزره دامغان و برادر یکی از ۶ متوفی حادثه اخیر، درباره آخرین وضعیت رسیدگی به شرایط معدن و کارگران آن گفت: قبل از حادثه قرارداد‌ها سفید امضا و ایمنی معادن در حد صفر بود؛ بعد از حادثه در ایمنی معدن تغییر خاصی انجام نشده و فقط مسئول ایمنی تغییر کرد، یکی دیگر یا به عبارتی تنها اقدام این بود که برگه سفید امضا حذف و مدت آن ۳ تا ۶ ماهه شد.

وی مطرح کرد: بیمه‌های سال ۱۴۰۲ معدن‌چیان همه واریز شده است و فقط از سال قبلش ۲ ماه باقی مانده بود که به احتمال زیاد هنور واریز نشده است، چون آخرین باری که سابقه بیمه را مشاهده کردم ۲ ما قبل بود، البته شرکت گفت که واریز می‌شود.

کمال ادامه داد: دیه‌های معدن‌چیان ۳ ماه قبل پرداخت شد و رئیس کل دادگستری استان هر کاری از دستشان برمی‌آمد انجام دادند، خیلی پشت حق ۶ نفری که جانشان را از دست دادند بود و از ایشان تشکر می‌کنیم.

وی افزود: تنها کسی که بعد از حادثه در مسئولان معدن تغییر کرد فقط مسئول ایمنی بود، مابقی همچنان سر جای خودشان هستند و پستشان تغییری نکرده است.

کمال بیان کرد: کارگاه قبلی که حادثه در آن رخ داد، تعطیل است، دستگاه گاز سنج جدید برای اندازه گیری گاز معدن هم آوردند و الان ایمنی کارگاه‌ها خیلی بهتر شده است و صبح به صبح ایمنی می‌آید و گاز را اندازه‌گیری می‌کند و بچه‌ها راضی هستند.

وی افزود: هیچ کسی پیگیری نکرد که شما کارگران چکار می‌کنید، آیا مطالباتتان پیگیری شد یا نشد؟ تنها گروهی که از ابتدای حادثه تاکنون از همه جهت کار معدن‌چیان را پیگیری کردند بچه‌های بسیج دانشجویی استان بودند.

وی در پایان گفت: دی ماه سال گذشته هم افزایش حقوقی بین ۱ تا ۲ میلیون ۵۰۰ افزایش پیدا کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۲۰
کد مطلب: 71973
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو