گروه معادن
 
چند درصد از حقوق دولتی معادن پرداخت شده است؟
گروه معادن - بررسی حقوق دولتی معادن از سال ۹۱ تا سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد این عدد بالغ بر ۳۰۰ درصد افزایش یافته و عملا از سال ۱۴۰۰ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین با توجه به آمارهای رسمی بودجه، میزان تحقق میزان بودجه به طور میانگین در بازه زمانی مورد بحث در حدود ۱۰۸ درصد بوده است.
 
به گزارش ماین نیوز، بررسی حقوق دولتی معادن از سال ۹۱ تا سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد این عدد بالغ بر ۳۰۰ درصد افزایش یافته و عملاً از سال ۱۴۰۰ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین با توجه به آمارهای رسمی بودجه، میزان تحقق میزان بودجه به طور میانگین در بازه زمانی مورد بحث در حدود ۱۰۸ درصد بوده است.

میزان پرداختی حقوق دولتی در سال ۹۱، در حدود ۳۷۰ میلیارد تومان بوده که با طی کردن نوساناتی تا سال ۱۴۰۱ با رشد ۱۰۸ درصدی به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. در این میان و براساس آمار رسمی تنها سالی که میزان مصوب شده حقوق دولتی معادن توسط دولت با میزان پرداختی یکسان بوده نیز سال ۱۴۰۱ است.

ارزش دلاری میزان پرداختی حقوق دولتی از سال ۹۱ از حدود ۱۱۵ میلیون دلار به ۹۵۲ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده؛ این آمار نشان می‌دهد ارزش دلاری پرداخت معدنی‌ها به دولت حدود ۸ برابر افزایش یافته است. البته در این میان باید به این مهم اشاره کرد که برخی از این مقادیر محقق شده، مربوط به بدهی معادن در سال‌های گذشته است.

در این میان کمترین میزان محق شده حقوق دولتی برای سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ است که نشان می‌دهد حتی نصف میزان مصوب دولتی هم پرداخت نشده است.

ضعیف‌ترین سال، سال ۹۳ است که تنها ۵۰۰ میلیارد تومان، از یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده پرداخت شده بود.

سال ۱۴۰۰ نیز بالاترین میزان پرداخت حقوق دولتی را شاهد بودیم، به طوری که فعالان معدنی ۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی به دولت پرداخت کردند، این در شرایطی است که مصوب دولت در حدود ۱۰ هزار میلیارد دلار بود. البته مجدداً باید یادآور شد که احتمالاً بخشی از این حقوق دولتی پرداختی توسط معادن مربوط به انباشت بدهی در سال‌های گذشته بوده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۴۹
کد مطلب: 71182
 
مرجع : ایراسین