گروه صنایع معدنی
 
مدیرعامل یک شرکت فولاد سازی:
بورس کالا شفاف‌ترین سازوکار معاملاتی در کشور است
گروه صنایع معدنی - مدیرعامل یک شرکت فولاد سازی با اشاره به اینکه بورس کالا شفاف ترین سازو کار معاملاتی است گفت: خروج فولاد از بورس مساوی با بازگشت قیمت گذاری دستوری است.
 
به گزارش ماین نیوز، امین ابراهیمی مدیرعامل یک شرکت فولاد سازی از بورس کالا به عنوان شفاف‌ترین سازوکار برای کشف قیمت و عرضه و تقاضای فولاد در کشور یاد کرد و به خبرنگار مهر گفت: خروج فولاد از بورس کالا یک تئوری کاملاً اشتباه و غیرکارشناسی است که منجر به منفعت واسطه‌ها و ضرر و زیان تولیدکنندگان خواهد شد و صنعت فولاد را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد.

وی افزود: برخلاف برخی اظهار نظرها در خصوص تأثیر عرضه فولاد در بورس کالا بر گرانی مسکن، باید گفت که تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن بر مبنای ساخت و ۲.۵ تا ۳ درصد بر مبنای فروش متعلق به بخش فولاد است.

این کارشناس صنعت فولاد ظرفیت تولید فولاد کشور را ۴۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر میزان تولید سالانه فولاد کشور حدود ۳۴ میلیون تن است و میزان تولید یک واحد ذوب آهن برای تأمین فولاد مورد نیاز بخش مسکن کفایت می‌کند.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: عدم آشنایی با مکانیزم شفاف بورس کالا، اصلی ترین دلیل برای نقد عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا است زیرا در بورس قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و شرکت‌ها بر اساس برنامه سالانه عرضه کرده و سپس مازاد تولید خود را صادر می‌کنند؛ همه این فرآیندها در شفافیت اطلاعاتی و تحت نظارت رقم می‌خورد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: 69146
 
مرجع : خبرگزاری مهر