گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
مدیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اعلام کرد:
نیاز ناوگان معدنی کشور به ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات در سال
گروه تجهيزات و ماشين آلات - تامین ماشین آلات معدنی با توجه به افزایش تولید و بهره برداری از معادن کشور در سال جاری و همچنین با توجه به برنامه های توسعه ای برای سال های آینده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 
به گزارش ماین نیوز، صنعت ایران به واسطه زیرساخت های فراوان در حوزه تولید این نوع ماشین آلات توانایی تولید بسیاری از این ماشین آلات را دارد. شرکت های مختلفی ازجمله هپکو توانایی تامین نیاز کشور را دارند، به شرط این که حمایت های لازم در این بخش عملی شود و برای تحریک تقاضا در این صنعت که طی سالیان اخیر به دلایل مختلف در اغما فرو رفته، برنامه و سیاستگزاری صحیحی وجود داشته باشد.

سال گذشته صندوق بیمه فعالیت های معدنی با همکاری معاونت معادن و فرآوری مواد معدنی وزارت صمت و سازمان ایمیدرو و در راستای توسعه معدنکاری و نوسازی و تامین ماشین آلات معدنی، فراخوانی را منتشر کردند.

بر اساس این فراخوان، خرید ۳ مدل بیل مکانیکی، ۳ مدل لودر چرخ لاستیکی، یک مدل بلدوزر و دو مدل تراک معدنی تولید داخل در دستور کار قرار گرفت. این فراخوان با تسهیلات ۱۲درصدی و همچنین ۶ماه تنفس و ۴۲ماه باز پرداخت همراه بود. نتیجه این فراخوان تقاضا برای ۶۰۰ دستگاه انواع محصولات و ماشین آلات معدنی شده که قرار است با پرداخت هزینه به هپکو، تولید دوباره در این شرکت قدیمی رونق بگیرد.

جذب نقدینگی برای به چرخه انداختن تولید در هپکو

مدیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با اشاره به توافقات انجام شده برای فعال کردن دوباره تولید در یکی از قدیمی ترین شرکت های تولیدکننده ماشین آلات معدنی ایران گفت: «از دی ماه پارسال برای ایجاد تقاضای ۶۰۰ دستگاه از هپکو شروع به بستن تفاهم نامه کردیم و قرار بر این بود که یک هزار میلیارد تومان از محل حقوق دولتی به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اختصاص پیدا کند که آن را با انعقاد قراردادی با بانک صنعت و معدن به میزان ۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومان خلق اعتبار کنیم.»

وی افزود: «با فراخوانی که در سه نوبت ارائه شد، از ۶۰۰ دستگاه، ۱۷۰ دستگاه از طریق متقاضیان معدنی درخواست موثر شده که بعد از بازرسی کارشناسی توانستیم ۵۰۰میلیارد را جذب کنیم و تاکنون ۱۵۰میلیارد تومان از این منابع، پرداخت شده است.»

دهقانی با بیان این که قرار شد از مردادماه ۱۰۰میلیارد تومان در ماه به هپکو تزریق شود تا حمایت موثری از بخش داخلی داشته باشیم، تاکید کرد: «برای ۶۰۰ دستگاه ثبت نام شد که حدود ۲۴۰ دستگاه را توانستیم پالایش کنیم و از این ۲۴۰ دستگاه، مدارک ۱۷۰ دستگاه تایید شده است.»

یک تیر و دو نشان با سیاست ارائه تسهیلات خرید ماشین آلات

خرید ماشین آلات معادن به دلیل هزینه بر بودن اغلب باعث انصراف خریداران می شود. این روند سبب می شد تا شرکت هایی مانند هپکو نیز با چالش های بسیاری مواجه شوند.

بنابراین باید سیاستگزاری به سمتی حرکت می کرد که هم شرکت های معدنی بتوانند محصولات خود موردنیاز خود را خریداری و روند بهره برداری خود را توسعه دهند و هم رونق بار دیگر به شرکتی مانند هپکو بازگردد.بنابراین ارائه تسهیلات مناسب در این بخش هر دو طرف را راضی نگه خواهد داشت.

مدیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در خصوص نحوه سیاستگزاری و حمایت از صنعت و معدن اظهار کرد: «۷۰ درصد قیمت ماشین آلات به صورت تسهیلات از طرف بانک عامل پرداخت خواهد شد که ۳۰درصد آورده متقاضی خواهد بود و ما ۶ درصد یارانه سود تسهیلات درنظر گرفتیم و ۱۷درصد سود تسهیلات پرداخت می شود.»

نیاز معادن به ماشین آلات چندهزار دستگاه در سال است؟

معادن بسیاری در کشور وجود دارد. بر اساس برنامه ریزی ها سرمایه گذاری بسیاری نیز در راستای کشف معادن جدید انجام شده است. همچنین طی سال های اخیر سیاست احیای معادن و همچنین توسعه برخی معادن در دستور کار قرار گرفته است. این روند نیازمند ماشین آلات بسیاری است که بخشی از آن توسط هپکو می تواند تامین شود و بخش بزرگی از آن از طریق واردات قابل تامین خواهد بود.

مدیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در خصوص نیاز کشور به ماشین الات معدنی گفت: «نیاز ما برای تامین ماشین آلات معدنی، حدود ۱۵هزار دستگاه است که بخشی از این دستگاه ها امکان تولید در داخل را ندارند و به لحاظ ارزشی، ۸۰ درصد تولید از طریق دستگاه هایی در معادن صورت می پذیرد که تولید داخلی ندارند.»

هپکو توانایی تامین ۲۰درصد نیاز کشور به ماشین آلات معدنی را دارد

درصورتی که تسهیلات مناسبی برای خرید ماشین آلات معدنی وجود داشته باشد، هپکو می تواند سالیانه بخشی از این نیاز را پوشش دهد. مدیرعامل شرکت هپکو درباره تولید ماشین آلات در این شرکت گفت: «شرکت هپکو با تولید و تحویل ۲۲۰۰ دستگاه توانایی خود را ثابت کرده و هم اکنون ظرفیت اسمی شرکت، بالای ۳هزار دستگاه است. اما براساس شرایطی که داریم، هنوز با ظرفیت اسمی فاصله داریم که برنامه ریزی کردیم امسال حداقل ۴۴۰ دستگاه تولید شود و تا پایان سال به ۸۸۰ دستگاه برسد.»

حسین قربانی افزود: «برای ۴ماهه امسال ۲۸۰دستگاه سفارش و عقد قرارداد داشتیم که ۱۵دستگاه از این سفارش ها به زودی آماده تحویل خواهد بود.»

وی درباره تامین منابع مالی نیز گفت: «براساس پیش بینی و توافقاتی که در گذشته شد، قرار بود ۱۲۰۰میلیارد تومان تامین اعتبار شود که از این بودجه تاکنون ۱۵۰میلیارد تومان دریافت شده و این مبلغ برای ۳۹ دستگاه است. متقاضیان باید آورده مالی داشته باشند و مدارکی را تحویل دهند که این تحویل مدارک در مرحله پایانی است و امیدواریم با پایان این مرحله، باقی اعتبارات پرداخت شود.»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب: 68632
 
مرجع : دنیای معدن