گروه معادن مس
 
وزیر کشور: توسعه استخراج مس برای دولت اولویت است
گروه معادن >مس - وزیر کشور در جریان بازدید از مجتمع مس سرچشمه رفسنجان گفت: توسعه مس یکی از اولویت‌های مهم دولت است لذا برنامه توسعه ای به طور جدی در دستور کار قرار گرفته و برنامه ارزشمندی برای استحصال این ماده معدنی تعریف شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، احمد وحیدی ظهر دوشنبه در حاشیه بازدید از بخش های مختلف مجتمع مس سرچشمه در جمع خبرنگاران افزود: مجتمع سرچشمه حدود ۷۰ درصد ظرفیت مس کشور را به خود اختصاص داده و بزرگترین معدن روباز کشور تلقی می شود.

وی اظهار داشت: اینجا ظرفیت اقتصادی بزرگی برای کشور است و ۱۲۰ میلیون تن در سال استخراج دارد که این آمار در طرح های توسعه باید به چند برابر برسد.

وزیر کشور عنوان کرد: ظرفیت کاتدی و صنایع فرآوری مس بسیار مهم است و مس در پایین دست می تواند ارزش افزوده خوبی داشته باشد که ظرفیت های دیگری نیز باید از معدن استحصال شود.

وی تاکید کرد: مس ظرفیت اقتصادی بزرگی است که باید نقش مهمی در اقتصاد ایران ایفا کند،کمااینکه امروز هم نقش بزرگی دارد اما مس می تواند جایگاه بسیار ارزشمندتری در آینده اقتصاد ایران در دنیا داشته باشد.

وحیدی با اشاره به زمینه های توسعه و تشکیلات جدید شرکت مس گفت: براساس گزارش ها ۹.۲ میلیارد تن ذخایر در این منطقه شناسایی شده که ظرفیتی ارزشمند است و با به میدان آوردن چهار میلیارد تن دیگر از این ظرفیت که هنوز روی آن کار نشده، می توان اتفاقات و ظرفیت سازی بزرگی رقم زد.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح شرکت رهاورد مس در معدن مس سرچشمه که با حضور وی امروز انجام شد تصریح کرد: یکی از کارهای خیلی خوبی که می تواند صورت گیرد این است که شرکت های مختلف در سرچشمه فعال شوند و بخش های گوناگون آن را به دست گیرند.

وحیدی ادامه داد: شهرداری رفسنجان در ابتکاری بخشی از فعالیت معدن مس سرچشمه را برعهده گرفته که این اقدام می تواند درآمد خوبی برای شهرداری و شهر داشته باشد؛ بر این اساس بخشی از ظرفیت های غیر فعال این دستگاه پای کار می آید و می تواند در درآمدهای شهرداری نیز نقش داشته باشد.

وی گفت: فاز نخست شرکت رهاورد مس با هدف ایجاد درآمد پایدار برای شهر رفسنجان با مشارکت شهرداری رفسنجان و صندوق بازنشستگی مس افتتاح شد که در این فاز ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه و برای ۳۰۰ نفر هم اشتغالزایی ایجاد شده است.

وی افزود: فاز دوم این طرح نیز در آینده با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۳۰۰ نفر راه اندازی خواهد شد و درآمد حاصل از این طرح صرف امور شهری در رفسنجان می شود.

وی عنوان کرد: شهرداری رفسنجان می‌تواند بخشی از ظرفیت‌های خودش را که مورد استفاده نیست به اینجا بیاورد و درآمدهایی برای ساخت شهر و توسعه شهرسازی در رفسنجان داشته باشد.

 وزیر کشور ضمن بازدید از مجتمع مس سرچشمه از بخش های مختلف معدن و سنگ شکن این مجموعه صنایع معدنی بازدید کرد.

وحیدی به منظور افتتاح و بازدید از چند پروژه پیش از ظهر امروز وارد استان کرمان شد.

شهرستان رفسنجان در شمال غرب استان کرمان قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۴
کد مطلب: 68312
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا