گروه صنایع معدنی سیمان
 
رشد بیش از ۱۰ درصدی تولید سیمان در سال‌جاری
هیچ‌گونه التهاب قیمتی در بازار وجود ندارد
گروه صنایع معدنی >سیمان - رئیس هیات‌مدیره انجمن سیمان از رشد ۱۰/۷ درصدی تولید سیمان در ۴ ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر با توجه به میزان عرضه هیچ‌گونه التهابی در بازار وجود ندارد.
 
به گزارش ماین نیوز، حمید فرمانی، رئیس هیات‌مدیره انجمن سیمان در رابطه با آخرین وضعیت تولید سیمان توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: براساس آمار قطعی کارخانه‌های تولیدی، میزان تولید در ۴ ماه نخست سال‌جاری ۲۳ میلیون و ۴۳۰ هزارتن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰/۷ درصد رشد تولید داشته‌ایم.

به گفته وی، در ۴ ماه ابتدایی سال‌جاری ۲۷ میلیون و ۲۴۰ هزارتن «کلینکر» نیز تولید شده که در مقایسه با ۴ ماه نخست سال گذشته تولید این محصول ۵ درصد رشد داشته است.

فرمانی اعلام کرد که صادرات کلینکر تا پایان تیر سال ۱۴۰۲، ۲ میلیون و ۸۸۰ هزارتن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کاهش داشته است.

رشد ۲ درصدی صادرات سیمان در ۴ ماه نخست سال

رئیس هیات‌مدیره انجمن سیمان همچنین اظهار کرد: صادرات سیمان در ۴ ماه نخست سال نیز به یک‌میلیون و ۷۰۰ هزارتن رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲ درصد رشد داشته است.

وی درباره وضعیت تحویل داخلی سیمان در سال‌جاری نیز تصریح کرد: میزان تحویل ۲۳ میلیون و ۵۶۰ هزارتن بوده که این عدد نشان‌دهنده ۱۱/۵ درصد افزایش است.

فرمانی در ادامه افزود: میزان موجودی کلینکر ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتن بوده که نسبت به سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته و این رقم نشان می‌دهد مصرف نسبت به گذشته افزایش یافته است.

رئیس هیات‌مدیره انجمن سیمان همچنین با تاکید بر اینکه قیمت سیمان نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است، اعلام کرد: آخرین عرضه سیمان در بورس کالا، یکشنبه هفته گذشته بوده که هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی با قیمت میانگین ۴۶ هزارتومان به‌فروش رسیده است.

وی در ادامه ضمن تکذیب افزایش قیمت سیمان به‌علت افزایش قیمت حامل‌های انرژی، گفت: قیمت هر مترمکعب گاز از ۵۰۰ تومان به هزارتومان افزایش یافته، اما تاکنون این تغییرات قیمتی حامل انرژی به‌علت عدم صدور مجوز‌های لازم برای تولیدکنندگان اعمال نشده است.

رئیس هیات‌مدیره انجمن سیمان تاکید کرد که افزایش قیمت گاز تنها موجب افزایش ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت هرکیسه سیمان ۵۰ کیلوگرمی خواهد شد.

فرمانی همچنین در رابطه با تامین انرژی مورد نیاز تولیدکنندگان در روز‌های گرم سال، گفت: با وجود ناترازی، تولیدکنندگان، وزارت نیرو و وزارت نفت تعامل و همکاری خوبی با یکدیگر داشته‌اند و نتیجه این تعامل رشد بیش از ۱۰ درصدی تولید سیمان در سال‌جاری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بازار سیمان با ثبات و آرامش روبه‌رو است، تصریح کرد: در حال حاضر میزان عرضه نسبت به تقاضا افزایش دارد و هیچ‌گونه التهاب قیمتی در بازار وجود ندارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۵۹
کد مطلب: 68269
 
مرجع : میزان