گروه معادن ساير حوزه ها
 
طرح توسعه شرکت فروسیلیسیوم خمین به بهره برداری رسید
گروه معادن >ساير حوزه ها - طرح توسعه شرکت فروسیلیسیوم خمین با حضور سردار نجار رییس قرارگاه اقتصادی وزارت دفاع، معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی و مسئولان شهرستان خمین با ظرفیت ۱۸۰۰۰ تن در سال به بهره‌برداری رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، سردار مجید ابن‌الرضا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح ۲۴ اسفندماه در مراسم افتتاح این طرح در خمین اظهار کرد: در حوزه سازمان تامین اجتماعی در حدود ۴۲ میلیارد دلار پروژه و طرح برای سرمایه‌گذاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه از این مقدار چیزی حدود ۸ میلیارد دلار تامین هزینه شده و در حدود ۳۴ میلیارد دلار نیاز به تامین منابع است، گفت: برای تامین این منابع باید به دنبال پروژه هایی برویم که برای ما ارزآوری و سودآوری داشته باشد.

وی افزود: نکته مهم این است که بیش از ۷۵ درصد پروژه‌های ما در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی است و متاسفانه به دلایلی از حوزه صنعت و معدن غافل شده‌ایم ولی در حال حاضر توجه مجموعه به سمت معدن افزایش پیدا کرده که فرصت خوبی است.

ابن‌الرضا با اشاره به بهره‌برداری کمتر از ۷ درصدی از معادن گفت: این مسئله ناشی از اشکال در سیاست‌های سرمایه‌گذاری است که در سایر مجموعه‌ها نیز این مسئله مشاهده می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ سرمایه های بین نسلی گفت: تلاش ما بر این است که با استفاده از این شرکت‌هایی که در استان‌ها و شهرستان‌ها افتتاح می‌شود، از ظرفیت استان ها استفاده کنیم.

ابن‌الرضا با اشاره به اهمیت نیروی کار بومی استان‌ها گفت: تدبیر وزیر بر این است که در مجموعه هایی که زیر نظر تامین اجتماعی احداث می‌شود، از نیروهای کار بومی همان استان استفاده شود. ما به نیروی کار و کارگر متخصص نیاز داریم تا درگیر مسائل و مشکلات غیربومی بودن کارگرها در استان‌ها نشویم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان نیز در این آئین گفت: فاز اول شرکت فروسیلیسیم خمین دارای ظرفیت ۱۲ هزار تن بود و ظرفیت ۱۸ هزار تنی در فاز دوم به آن افزوده شد و در مجموع ظرفیت شرکت فروسیلیسیوم خمین به ۳۰ هزار تن در سال خواهد رسید.

افشار بازیار افزود: این طرح طی ۲۱ ماه با هشت هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری از محل ۶۰ درصد کمک بانکی و ۴۰ درصد آورده سهامدار احداث شده است.

وی با اشاره به نقاط قوت و مثبت این طرح گفت: این طرح سودآوری بالایی داشته و در یک دوره مناسبی احداث شده و چشم اندازهای توسعه‌ای خوبی دارد. وابستگی آن به منابع خارجی کم است و در سبد سرمایه‌گذاری‌ها به عنوان یک طرح خوب و مناسب ارزیابی می‌شود.

او گفت: فروسیلیسیوم خمین از مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری شستان است که در بازار سرمایه حضور دارد و امروز با افتتاح این طرح توسعه شاهد وقوع اتفاقات ارزشمندی خواهیم بود. حضور در بازار رقابتی بیانگر آن است که این مجموعه به دنبال تولید کالای با کیفیت بوده و ارزآوری بالایی برای کشور خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان افزود: این طرح از منظر اقتصاد محلی به توسعه منطقه کمک خواهد کرد و بکارگیری نیروهای بومی و ظرفیت‌های شهرستان از اولویت‌های این مجموعه تولیدی است.

وی بیان کرد: برای تولید پایدار و رسیدن به ظرفیت اسمی باید زیرساخت‌های مورد نیاز به ویژه کسری برق برطرف شود و با برطرف کردن این نقیصه مشکلات توسعه‌ای برطرف خواهد شد. لازمه ایجاد بازارهای صادراتی جدید برای این شرکت حمایت همه جانبه و تسهیل در امور است.

حسن حمزه مدیرعامل شرکت فروسیلیسیوم خمین نیز اظهار کرد: این طرح، یک پروژه ۱۸ هزار تنی است که در کنار آن احداث خط انتقال و تامین منابع انرژی نیز به صورت موازی پیشرفته است و به دلیل این که پست لیلیان افتتاح نشده است، خط انتقال در مرحله مناقصه قرار دارد. منابع انرژی تامین شده و ظرفیت آن نیز خریداری شده است و مشکل برق نخواهیم داشت. اگرچه انرژی همواره یکی از چالش‌های صنایع فروسیلیسیومی است.

وی افزود: روش انجام پروژه به شکل EBC بوده است که شرکت فولاد تکنیک طی مناقصه برنده آن شده و تاکنون عملکرد خوبی در پروژه داشته است. مشابه این پروژه در شهرستان، شرکت سمت و سو است که همکاری خوبی را با ما داشتند.

وی ادامه داد: تامین منابع مالی از طریق منابع بانکی و آورده سهامدار انجام شده و طی ۲۱ ماه احداث و بهره‌برداری شده است و از نکات مثبت این پروژه می‌توان به این مهم اشاره کرد که بر پایه تولیدات داخلی و خرید از منابع داخلی انجام شده است و بخش اندکی از تجهیزات مورد نیاز این پروژه از خارج از کشور تهیه شده است. برخی از تجهیزات برای اولین بار طراحی، تولید، نصب و راه‌اندازی شده است و آثار مثبت این پروژه را می‌توان در صنایع دیگر مشاهده کرد.

وی گفت: علاوه بر ۱۵۰ نفری که در فاز اول این پروژه مشغول به کار بودند، در فاز دوم ۱۳۰ نفر دیگر به این مجموعه اضافه خواهند شد که تعدادی مشغول به کار شده و تعداد دیگری نیز در آینده افزوده خواهند شد و نیروهای جذب شده از شهرستان خمین و شهرهای اطراف هستند. افزون بر ۹۵ درصد این نیروها از شهرستان خمین جذب شده اند.

مدیرعامل فروسیلیسیوم خمین با اشاره به کمبود نیروهای فنی در خمین و شهرهای اطراف گفت: از مسئولان این درخواست را دارم که در تربیت نیروی انسانی اهتمام داشته باشند.

حمزه ادامه داد: علاوه بر فرصت‌های شغلی مستقیم، فاز دوم این پروژه بالغ بر ۱۵۰۰ فرصت شغلی در سطح استان ایجاد کرده است که رونق خوبی را در بخش خصوصی ایجاد خواهد کرد. پیش بینی می شود فروش سال آینده ما بالغ بر هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان باشد که نزدیک به ۶۰ درصد این مبلغ به خرید اختصاص خواهد یافت و در مجموع نزدیک به سه هزار میلیارد تومان تبادل پول در این مجموعه خواهیم داشت که فرصت مناسبی برای بانک‌ها خواهد بود.

وی افزود: خوشبختانه مصرف آب این مجموعه زیاد نیست. اما انرژی به یک چالش برای ما تبدیل شده است که روز به روز جدی تر می‌شود.

حمزه با درخواست از مسئولین استانی برای تامین منابع انرژی گفت: در کشور نزدیک به ۲۷۰ هزار تن فروآلیاژ تولید می‌شود در حالی که نزدیک به دو میلیون تن مجوز اخذ شده است که نشان دهنده رقابتی بودن بازار است. برای حضور در رقابت در این بازار، تامین برق و مواد اولیه از جمله خرید معادن زغالسنگ و سیلیس بسیار حیاتی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۰
کد مطلب: 64996
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا