گروه معادن سنگ آهن
 
آغاز عملیات در معدن سنگ‌آهن آنومالی ۸ ناریگان
گروه معادن >سنگ آهن - عملیات اکتشاف و بهره‌‌‌برداری معدن «سنگ‌آهن آنومالی ۸ ناریگان» با حضور محمد اسلامی معاون رئیس‌‌‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در بافق استان یزد آغاز شد.
 
به گزارش ماین نیوز، برآورد ذخیره معدن سنگ آنومالی ۸ ناریگان بافق حداقل ۱۵۰ میلیون تن است و بعد از حدود ۱۸ ماه اکتشاف تکمیلی، استخراج و بهره‌برداری از این معدن آغاز می‌شود. مساحت محدوده این معدن ۴۵ کیومتر است و پنج‌هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم آغاز عملیات اکتشاف و بهره‌‌‌برداری معدن سنگ آنومالی ۸ ناریگان بافق اظهار کرد: رسیدن به قدرت اقتصادی در کنار قدرت علمی و فناوری مستلزم تحقق استقلال به معنای واقعی کلمه است. وی افزود‌: اگر ما قدرت علم و فناوری کارآمد داشته باشیم و این قدرت پایدار و رو به رشد باشد و در کنار آن صنعت قدرتمند بر پایه علوم و فناوری با عبارت دانش‌‌‌بنیانی بتواند پایه‌‌‌گذاری کند، به طور قطع و یقین در تمام مولفه‌ها تاثیرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون با دو موضوع مواجهیم که یک مورد آن بحث شکوفایی و اقتصاد معادن است و مقام معظم رهبری در ابتدای کار دولت سیزدهم به این دولت بحث اقتصاد معادن را تاکید فرمودند. رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه از قبل انقلاب تا به امروز به هیچ عنوان دشمنان حاضر نبودند ما چرخه سوخت داشته باشیم، ولی امروز این موضوع را پذیرفتند، گفت: مهم‌ترین هدف تحریم اقتصادی نیست بلکه هدف اصلی آن شکستن اراده‌‌‌ است. معاون رئیس‌‌‌جمهور گفت: امسال این پنجمین معدن در کشور است که عملیات اکتشاف و بهره‌‌‌برداری آن را آغاز می‌‌‌کنیم و این در حالی است که در طول تاریخ صرفا چهار معدن را اکتشاف و بهره‌‌‌برداری کرده بودیم. اسلامی با بیان اینکه برای ما موضوع مهم افزایش درآمد کشور و بهبود سرانه اقتصادی مردم است، گفت: برخی افراد اهمیت فناوری هسته‌‌‌ای را نمی‌‌‌دانند که اگر فناوری هسته‌‌‌ای در داخل کشور نبود امروز برای درمان بیماران هسته‌‌‌ای هم نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم چرا که خط مقدم فناوری هسته‌‌‌ای در حوزه درمانی و سلامت است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب: 64913
 
مرجع : دنیای‌اقتصاد