گروه معادن ساير حوزه ها
 
اتفاق بسیار خوب؛ ایران و عربستان سعودی روابط دیپلماتیک را از سر می‌گیرند
 
به گزارش ماین نیوز، در جریان مذاکرات فشرده شمخانی و مساعد بن‌محمد العیبان، مسوولان نهادهای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی که از ۱۵ تا ۱۹ اسفند ماه در شهر پکن پایتخت جمهوری خلق چین برگزار شد، دو کشور توافق کردند که پس از ٧ سال، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند.

در نتیجه گفت‌وگو‌های انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند. وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.


صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی ایران به عربستان در سال منتهی به قطع رابطه (1394) معادل 82.8 میلیون دلار بوده و با رشد تقاضای آن کشور و توان صادراتی ایران، پیش بینی صادرات حوزه معدن ایران به عربستان در محدوده 150 الی 200 میلیون دلار در سال آتی متصور است.

 تولیدکنندگان بریکت آهن اسفنجی در کنار سیمان و فولاد و روی و بصورت محدود سنگهای ساختمانی در انتظار رشد صادرات ایران به عربستان باشند.

 عمده صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی سال 1401 ایران به عربستان مربوط به زنجیره فولاد بوده ... و روابط تجاری قبل از سیاسی آغاز شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب: 64911