گروه معادن سنگ آهن
 
عملیاتی شدن تمامی برنامه های فولادی «گل گهر» تا ۱۴۰۳
گروه معادن >سنگ آهن - شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در نظر دارد با افزایش تولید آهن اسفنجی با همراهی شرکت های زیرمجموعه ، تمامی برنامه های فولادی خود را در سال 1403 اجرایی کند.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در تلاش است تا با اجرای طرح های توسعه ای سهم خود را در زنجیره ارزش فولاد افزایش دهد.

این در حالی است که در سال های اخیر علاوه بر توسعه در بخش بالادست یعنی اکتشافات معدنی، واحدهای تولید کنسانتره و گندله به سراغ توسعه در حلقه میانی یعنی تولید آهن اسفنجی و شمش رفته است.

در مجمع اخیر این مجموعه ایمان عتیقی مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل کهر اعلام کرده است که شرکت گل‌گهر در سال ۱۴۰۲ افزایش تولید خواهد داشت و افزایش تولید آهن اسفنجی در شرکت‌های زیرمجموعه نیز رقم خواهد خورد.

این موضوع به معنای آن است که تمام برنامه های این شرکت در بخش فولاد سازی در 1403 عملیاتی خواهد شد و می تواند سهم خود در بازار را افزایش دهد.

اما آن طور که پیداست این شرکت در تلاش است تا میزان تولید در بخش آهن اسفنجی را در زیر مجموعه خود افزایش دهد. بدون شک افزایش تولید در این بخش می تواند توان تولید در بخش فولاد را افزایش دهد.

به عنوان مثال شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در حال حاضر با دو کارخانه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت سالانه سه و چهار دهم میلیون تن در حال بهره برداری است. همچنین پروژه تولید ورق آهن با ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون تن ورق و دیگر پروژه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت سالانه ۱,۸ میلیون تن در حال احداث است.

طبق برنامه این مجموعه به همراه زیرمجموعه های آن میزان تولید آهن اسفنجی در این شرکت به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال ۱۴۰۲ خواهد رسید.

برنامه این هلدینگ برای افزایش تولید آهن اسفنجی حاکی از آن است که گل گهر قرار است در حوزه تولید فولاد حضور پر قدرتی داشته باشد. به هر حال در سال های اخیر کمبود برق و گاز توانست در بحث تولید آهن اسفنجی مشکلاتی را ایجاد کند اما این برنامه نشان می دهد گل گهر در حوزه تامین زیرساخت های انرژی نیز برنامه ریزی درستی داشته تا بتواند مواد اولیه مورد نیاز برای واحدهای آهن اسفنجی را تامین کند.

افزایش سهم تولید آهن اسفنجی در این مجموعه به معنای افزایش تولید گندله و کنسانتره خواهد بود که می تواند سهم مجموعه را در زنجیره ارزش فولاد افزایش دهد. درواقع اجرای این برنامه و عملیاتی شدن تمامی برنامه های فولادی گل گهر تنها به تولید آهن اسفنجی ختم نمی شود بلکه این افزایش در تمامی بخش ها انجام می شود.

آن طور که پیداست شرکت معدنی و صنعتی گل گهر توسعه ای همه جانبه ای را کلید زده است که در سال 1403 می تواند شاهد بهره برداری از آنها باشد اتفاقی که منجر به افزایش فروش و سوددهی «کگل» می شود.

به هر حال افزایش فروش فولاد و آهن اسفنجی می تواند ارزش افزوده بیشتری را برای این مجموعه به همراه داشته باشد. پس می توان پیش بینی کرد استقبال از سهام این شرکت نیز در سال های پیش رو افزایش پیدا کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
کد مطلب: 64800
 
مرجع : تیتر20