گروه معادن مس
 
معاون استاندار کرمان اعلام کرد
انتقاد از دلالی تامین نیازهای شرکت مس
گروه معادن >مس - سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان با بیان اینکه برخی افراد از دیگر استان ها کار تامین قطعات مورد نیاز شرکت مس را به دست گرفته اند، گفت: افرادی با نقش دلالی این امتیازها را دریافت و برای اجرا به شرکت های کرمانی واگذار می کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، امیر حسن زاده روز چهارشنبه در همایش ارتباط واحدهای بزرگ و کوچک استان کرمان افزود: پس از بررسی متوجه شدیم شرکت های کرمان در فهرست تامین قطعات برخی شرکت های بزرگ نیستند.

وی تاکید کرد: این درحالی است که کرمان ۴۰ قطعه ساز خوب دارد که با نیمی از ظرفیت فعالیت می کنند اما شرکت های بزرگ فقط ۲۰ درصد از نیازهای خود را از درون استان تامین می کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: شورای تامین این برنامه را به صورت عملیاتی از شرکت ها و تولید کنندگان می خواهد، زیرا اقتصاد کاری تیمی است و ما باید در حوزه آموزش و بازار به واحدهای کوچک کمک کنیم.

حسن زاده اظهارداشت: مدیران شرکت های بزرگ مناقصه های خود را شفاف کنند، در عصر الکترونیک با این وضعیت مالی شرکت های بزرگ، شفافیتی وجود ندارد که باید صورت گیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: هدف ما رشد شاخص های اقتصادی استان کرمان، کاهش بیکاری و اشتغال پایدار است و اگر مشکل اشتغال حل شود، دیگر مشکلات امنیتی، بزهکاری اجتماعی و حاشیه نشینی نیز رفع می شود.

نگاه توسعه پایدار دولت سیزدهم

وی عنوان کرد: نگاه دولت سیزدهم به توسعه و اشتغال پایدار ویژه است که این نگاه باید به صورت عملیاتی در استان ها دنبال شود؛ کرمان نیز به عنوان استانی صنعتی و معدنی در این مسیر حرکت می کند.

حسن زاده افزود: نگاه استاندار کرمان توسعه متوازن، پایدار و اشتغالزایی است، اما متاسفانه در گذشته روند توسعه در کرمان متوازن نبوده است.

تاکید بر ضرورت اکتشافات معدنی کرمان

وی اضافه کرد: بحث اکتشافات معدنی در استان مستعد کرمان روی زمین مانده، این استان حتی لیتیوم دارد که هنوز روی آن کار نشده است.

حسن زاده بیان کرد: هفته گذشته تفاهم نامه ای برای تربیت سرباز مهارت بین برخی دستگاه ها منعقد شد که براین اساس سربازان آموزش می بینند و پس از خدمت سربازی در صنایع و معادن استخدام می شوند که این کار نیاز صنایع به برخی مشاغل را نیز رفع می کند.

وی یادآور شد: برخی واحدهای صنعتی و معدنی تکنیسین خود را از سایر استان ها می آورند، لذا ضرورت دارد که این شرکت ها با معرفی نیاز اشتغال خود این طرح را یاری کنند؛ در این زمینه ۷۵ درصد از سربازان جنوب استان کرمان فوق دیپلم و پایین تر هستند و ظرفیت آموزش را دارند.

حسن زاده گفت: نیازهای دانش بنیان واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی ارایه شود، شرکت های دانش بنیانی در استان کرمان وجود دارد که طرح هایی با هزینه یک سوم می دهند اما واحدهای بزرگ اجازه ورود به این شرکت ها را به آنان نمی دهند و طرح های فناورانه واحدهای بزرگ استان کرمان به شرکت های تهران واگذار می شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان خطاب به واحدهای صنعتی تصریح کرد: دانش بنیان و قطعه سازی را باهم ببینید، شرکت های بزرگ در توسعه صنایع پایین دستی و خطوط انتقال آب همکاری کنند.

وی افزود: در این زمینه کارخانه مس باهنر با ۲۰ درصد ظرفیت فعالیت می کند درحالیکه این واحد بازار لازم برای فروش را در اختیار دارد اما با صنایع بالادستی خود بخوبی متصل نیست.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۳
کد مطلب: 64761
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا