گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
هیچ معدن‌دار و واردکننده‌ای مشکلی برای واردات ماشین‌آلات معدنی ندارد
پروژه نوسازی صنعت نساجی آغاز شده است
گروه تجهيزات و ماشين آلات - معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت گفت: در حال حاضر هیچ معدن‌دار و واردکننده‌ای مشکلی برای واردات ماشین‌آلات معدنی حتی مستعمل ندارد در واقع ما امکان واردات ماشین‌آلات مستعمل تا ۵ سال عمر را نیز برای بازرگانان فراهم کردیم.
 
به گزارش ماین نیوز، سید محمد موسوی معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت درباره وضعیت ماشین‌آلات موردنیاز معادن، گفت: از آنجاکه معاونت صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات به همه حوزه‌ها و صنایع، خدمات ارائه می‌کند در نخستین اقدام با برگزاری جلسات مختلف با فعالان حوزه معدن نیازمندی‌ها و کمبودهای این صنعت احصا شد به طور مثال مطالعات ما نشان می‌دهد ما حدود 15 هزار ماشین‌آلات فرسوده با 20 سال عمر داریم. یعنی به مدت 10 سال به جای اینکه سالانه 5 هزار ماشین آلات از محل تولید و واردات تامین شود، 1000 تا 1500 دستگاه تامین و واردات شده، و برخی شرکت‌‎ها مانند هپکو دچار مشکل بودند و چه بسا جلوی واردات نیز گرفته شده بود.

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت با بیان اینکه برای رفع این مشکل با 24 شرکت تولیدی ایرانی مذاکره کردیم، ادامه داد: خوشبختانه طی این مدت ما حدود 110 درصد افزایش تولید داشتیم و تولید امسال تاکنون به حدود 2560 دستگاه رسید اما این تعداد نیز کافی نیست و باید همزمان از ظرفیت واردات نیز استفاده شود که این موضوع را نیز تسهیل کردیم و تاکنون 2000 ثبت سفارش انجام شده است.

موسوی بیان کرد: در حال حاضر هیچ معدن‌دار و واردکننده‌ای مشکلی برای واردات ماشین‌آلات معدنی حتی مستعمل ندارد در واقع ما امکان واردات ماشین‌آلات مستعمل تا 5 سال عمر را نیز برای بازرگانان فراهم کردیم.

وی افزود: هرچند مجموع تولید و واردات در سال جاری به بیش از 4500 دستگاه رسیده است اما برای رفع کمبود این حوزه باید 3 سال به صورت متوالی این اقدامات ادامه داشته باشد.

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت درباره ماشین‌آلات موردنیاز صنعت نساجی، گفت: پروژه نوسازی صنعت نساجی آغاز شده است، بخشی از تجهیزات موردنیاز نساجی ساخت داخل ندارد بنابراین فرآیند ورود شرکت‌های مهندسی و تامین‌کننده به این حوزه را فراهم کردیم همچنین جمعی از شرکت‌های خوب ایرانی - که تعدادی از این شرکت‌ها دانش بنیان هستند- وارد این عرصه شده‌اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 64694
 
مرجع : خبرگزاری خانه ملت