گروه معادن زغال‌سنگ
 
با تعامل شرکتهای دانش بنیان تولید کک به ۲۰۰هزارتن افزایش می یابد
گروه معادن >زغال‌سنگ - مدیرعامل شرکت کک طبس از اجرای طرح های توسعه با همکاری شرکتهای دانش بنیان و افزایش تولید در سال آینده به بیش از ۲۰۰ هزار تن خبرداد.
به گزارش ماین نیوز، «علی نصیری » در حاشیه چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران یادآورشد: کک یک ماده جامد پر کربن است که از زغالسنگ کک شو بدست می آید و در صنعت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

‌ مدیرعامل شرکت کک طبس با بیان اینکه نیاز کشور به کک سه برابر تولید آن در داخل کشور هست، گفت: کسر تولید کک در کشور با توجه به مصرف شرکت های بزرگ فولادی و صنعتی، از طریق واردات تامین می شود.

نصیری با اشاره به اهمیت استفاده از تکنولوژی های جدید و دانش روز در کارخانه کک طبس، اظهارداشت: با استفاده از تکنولوژیهای جدید کارخانه کک طبس نوع بازیافت کک از زغالسنگ را به روش حرارتی انجام می دهد و این روش حرارتی تنها در این شرکت انجام می شود.

مدیرعامل شرکت کک طبس بیان کرد: با توجه به دانش و توانمندی متخصصین داخلی کل تکنولوژی و دانش تولید کک در این شرکت نهادینه شده و فرآیند تولید آن در داخل کشور برای شرکت کک طبس فراهم شده است.

نصیری افزود: سال گذشته شرکت کک طبس موفق شد در مجموع حدود ۸۰ هزار تن کک تولید کند و با تلاش همکاران و برنامه ریزیهای انجام شده، امسال با افزایش ۵۰ درصدی پیش بینی ما این است که بیش از ۱۲۰ هزار تن کک در این شرکت تولید شود.

مدیرعامل شرکت کک طبس تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد در ۹ ماهه نخست سال جاری بیش از ۹۰ هزار تن در این شرکت کک تولید شده است و در حال حاضر با توجه به برنامه ریزی انجام شده به طور متوسط در این شرکت ماهانه بیش از 11 هزار و 500 هزار تن کک تولید میشود.

نصیری گفت: با برنامه ریزی های انجام شده و اجرای طرح‌های توسعه در این شرکت سال آینده تلاش خواهیم کرد تولید کک در این شرکت به بیش از ۲۰۰ هزار تن برسد و با اجرایی شدن این میزان تولید، زمینه تولید بیش از ۳۰۰ هزار تن کک در سال ۱۴۰۳ نیز پایه گذاری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت کک طبس با بیان اینکه تولید کک یک فرآیند فنی است و با گرم شدن کوره ها پیش بینی ما این است که با اجرای طرح‌های توسعه تولید این شرکت در سال آینده به ۲۰۰ هزار تن افزایش یابد، افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است در اواخر سال آینده متوسط تولید کک در این شرکت ماهانه به ۲۵ هزار تن برسد.

نصیری با اشاره به اهمیت همکاری شرکت کک طبس با شرکتهای دانش بنیان برای افزایش تولید کک اظهارداشت: برای افزایش تولید کک از همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال می‌کنیم و هم اکنون با تعدادی از این شرکت‌ها در تعامل هستیم تا از ظرفیت های آنها در این صنعت به خوبی استفاده شود.

مدیرعامل شرکت کک طبس تاکید کرد: ما از تمام شرکت های دانش بنیان دعوت می کنیم برای همکاری با شرکت کک طبس از بخش های مختلف این شرکت بازدید داشته باشند.

شرکت‌های دانش بنیان نقش مهمی در توسعه صنعت فولاد کشور دارند.

نصیری بیان کرد: کک تولیدی ما برای کوره بلند در صنعت فولاد استفاده می شود و بخشی دیگر در احیای مستقیم در کوره های قوسی مورد استفاده قرار می گیرد.

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی تولید کنندگان، تامین کنندگان مواد اولیه، تجار و بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد روزهای بیستم تا بیست و دوم دی ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

شایان ذکر است، شرکت کک طبس از زیر مجموعه های هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ( با کد بورسی “و معادن” ) محسوب می شود که با هدف تکمیل زنجیره تولید و تأمین کک متالوژی مورد نیاز کشور در کنار سایر زیرمجموعه های این هلدینگ بزرگ فعالیت می کند.


تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب: 64057
 
مرجع : دنیای معدن