گروه معادن سرب و روی
 
پیشرفت ۸۵ درصدی مرحله نخست طرح سرب و روی مهدی آباد
گروه معادن >سرب و روی - مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد از پیشرفت ۸۵ درصدی مرحله (فاز) نخست طرح احداث کارخانه فرآوری سرب و روی این مجتمع خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، آقای حمیدرضا حمایت افزود: مرحله نخست طرح احداث کارخانجات سرب و روی مهدی آباد با ظرفیت سالانه ۲ میلیون تن خوراک و تولید ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی، به توجه به چالش‌های مختلف از جمله تحریم و کرونا، در آستانه افتتاح و ورود به مرحله بهره برداری قرار گرفته است.
 
وی اضافه کرد: با راه اندازی این فاز، بیش از ۱۵۰۰ نفر به طور مستقیم در این طرح مشغول به کار خواهند شد.
 
ایجاد زیرساخت‌ها همزمان با اجرای طرح
 
مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد با اشاره به اقدامات زیربنایی مهم انجام شده توسط بخش خصوصی همزمان با اجرای این طرح گفت: ایجاد پست برق ۴۰۰/ ۱۳۲ کیلوولت و خط انتقال ۲۷ کیلومتری برق به مهدی آباد از محور اصلی نخلستان-مهرگان از جمله این اقدامات است.
 
وی ادامه داد: اجرای طرح تأمین آب کارخانجات مهدی آباد با ایجاد خط لوله ۱۰۰ کیلومتری از محل پساب شهر یزد با پیشرفت ۹۳ درصدی، از دیگر اقدامات زیربنایی سرمایه گذار در جریان این طرح به شمار می‌رود. همچنین حدود ۹۰ میلیون تن باطله برداری برای دسترسی به ماده معدنی اصلی مهدی آباد انجام شده است.
 
تامین حدود ۵۰ درصد ماده اولیه ظرفیت خالی تولید شمش روی کشور با راه اندازی ۳ فاز طرح
 
حمایت با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت کارخانجات تولید شمش روی کشور ۴۷۴ هزار تن و تولید واقعی شمش حدود ۲۰۰ هزار تن است، گفت: با ورود مهدی آباد به عرصه تولید و بهره برداری از فاز سولفیدی آن، بخشی از ظرفیت خالی کارخانجات تولید شمش روی کشور (حدود ۱۴۰ هزار تن) پوشش داده خواهد شد.
 
وی افزود: از این رو، علاوه بر رونق اقتصادی صنایع پایین دستی این حوزه، اشتغال پایدار قابل توجهی ایجاد خواهد شد.
 
۳ درصد ذخایر سرب و روی جهانی در معدن مهدی آباد
 
مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد با اشاره به اینکه مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد به عنوان یکی از بزرگترین منابع سرب و روی جهان، بیش از ۸۰ درصد ذخایر قابل استخراج کشور و حدود ۳ درصد از ذخایر روی و سرب جهان را در خود جای داده است، گفت: طرح سرمایه گذاری احداث کارخانجات عظیم مهدی آباد در ۳ مرحله برنامه ریزی شده است که مرحله نخست آن، به تنهایی بزرگترین کارخانه صنعت سرب و روی کشور خواهد بود.
 
وی ادامه داد: با بهره برداری از کل مراحل طرح احداث کارخانجات سرب و روی مهدی آباد، حدود ۲.۵ درصد فلز محتوای روی جهان در این معدن تولید خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: 63931
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما