گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
معاون وزیر صمت خبر داد:
واردات ۳۰ دستگاه حفاری اکتشافی برای دستیابی به برنامه یک میلیون متر حفاری
گروه تجهيزات و ماشين آلات - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تاکنون بیش از ۳۰ دستگاه حفاری اکتشافی برای دستیابی به برنامه سالیانه یک میلیون متر حفاری، وارد کشور شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، «وجیه الله جعفری» افزود: در فرآیند اجرای برنامه اکتشافی در سال های اخیر، نیاز به پیمانکاران و دستگاه های حفاری محسوس بود اما با برنامه ریزی های انجام شده، اکنون این نیاز رفع شده و برای اجرای اکتشافات بیشتر، بیش از ۱۰۰ دستگاه حفاری ثبت سفارش شده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه‌داد: همزمان با واردات، با شرکت های دانش بنیان برای بومی سازی دستگاه های حفاری -که امکان داخلی سازی دارند- مذاکره شده و یک نمونه دستگاه هم ساخته شده است.

به گفته جعفری، در صورت رسیدن به مرحله صنعتی، اقدام لازم برای سرمایه گذاری ساخت این دستگاه ها با شرکت های پیمانکاری و معدنی انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: مشابه این کار برای ساخت دامپتراک ۶۰ تنی با یک شرکت معدنی و یک سازنده داخلی انجام شد.

برنامه تدوین حضور بخش خصوصی در مرحله دوم پروانه اکتشاف

معاون وزیر صمت با اشاره به چگونگی واگذاری پهنه های اکتشافی در ایمیدرو، تصریح کرد: واگذاری پهنه های اکتشافی که به پروانه اکتشاف و گواهی کشف منجر شده اند، براساس بند «ت» ماده ۳۵ قانون معادن- مصوب سال ۹۴- طبق تشریفات قانونی انجام می شود.

وی افزود: اکنون در حال تدوین فرایندی در بخش دوم پروانه اکتشاف هستیم که بخش خصوصی متقاضی هم بتواند وارد فعالیت اکتشافی شود.

بسته سرمایه گذاری دارای توجیه اقتصادی برای معادن کوچک

جعفری با اشاره به بسته های سرمایه گذاری تدوین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معادن کوچک مقیاس، گفت: در این بسته‌ها گواهی کشف و پروانه اکتشاف وجود دارد تا به سرمایه‌گذار این فرصت را بدهد تا از تجمیع ذخایر معادن کوچک در نقطه ای متمرکز، یک سرمایه گذاری دارای توجیه فنی- اقتصادی انجام دهد.

وی ادامه داد: این روند، فرصتی است که بتوان از پروانه های اکتشاف موجود در آن -که حاصل پهنه های اکتشافی است- استفاده کرد.

تهیه نقشه یک ۵۰ هزارم

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره طرح تحول اکتشاف، گفت: این طرح از سال گذشته با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت و بین ایمیدرو، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، برای تهیه نقشه یک ۵۰ هزارم اقتصادی اجرایی شد.

وی افزود: تهیه نقشه مذکور با اقدامات ژئوفیزیک و ژئوشیمی از نقشه های قبلی حاصل می شود و در نتیجه آن، پهنه ها و آنومالی های جدید با فاصله ۲۰۰ متر و ۴۰ تا ۷۰ عنصر شناسایی خواهند شد. با توجه به اینکه برای دستیابی به ذخایر آهن و سایر ذخایر، نیازمند حفاری های عمیق تر هستیم، زمین شناسی اقتصادی در کل کشور مطرح است.

برگزاری سه دوره تربیت حفار

جعفری خاطرنشان‌کرد: در بخش آموزش نیز سه دوره تربیت کارور دستگاه حفاری توسط ایمیدرو برگزار شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
کد مطلب: 63559
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا