گروه معادن
 
مزایده ۵۰۰۰ واحد معدنی از سوی وزارت صمت نگران‌کننده است
گروه معادن - معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ‌مزایده ۵ هزار واحد معدن از سوی وزارت صمت گفت: این موضوع ‌بسیار نگران‌کننده است چراکه بسیاری از گونه‌های حیات وحش به دلیل فعالیت‌های معدنی در حال نابودی قرار دارند.
 
به‌ گزارش ماین نیوز، حسن اکبری ظهر امروز در آیین تکریم و معارفه سرپرست جدید اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در اراک با اشاره به وضعیت نامناسب زیستی و محیطی کشور اظهار داشت: کشور در مسائل زیستی و طبیعی در وضعیت به شدت نگران‌کننده‌ای قرار دارد و باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری از ابتدای دهه 90 و نسبت به مطالبات و منویات و تذکرات جدی معظم له در این زمینه به خوبی عمل نشده است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که محیط زیست مسئله تشریفاتی نیست، افزود: مسائل خاک چندین سال از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد و حیات وحش را منافع ملی دانستند در حالی که امروز بخش قابل توجهی از منابع زیستی کشور در سایه بی‌توجهی از بین رفته است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: آمار ارائه شده از روزهای ناسالم شهر اراک نشان از این دارد که ممکن است محیط زیست در شعار مورد توجه قرار گیرد اما در عمل آسیب‌های جدی را متحمل شده است.

اکبری بیان کرد: در شرایطی که اشتغال، توسعه اقتصادی و مقابله با تحریم‌های ظالمانه دشمنان در اولویت قرار گیرد به طور حتم مسئله محیط زیست در حاشیه قرار می‌گیرد بنابرین نیاز است در کنار همه نگاه‌ها به توسعه و اشتغال کشور، سلامت مردم و محیط زیست خط قرمز باشد و در اولویت قرار گیرد.

وی ادامه داد: مدیر محیط زیست از نظر شرعی مسئول کاهش یک روز از عمر هر شهروند در اراک و استان به واسطه آلودگی هوا است بنابراین اگر به وظایف به خوبی عمل نشود و کم کاری و خطایی صورت گیرد باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: بسیاری از صنایع هنگام دریافت مجوزهای لازم و در زمان استقرار تکنولوژی خود را متفاوت می‌دانند، اما با شروع فعالیت مانند سایر صنایع هستند و فعالیت آنها به محیط زیست ضربه وارد می‌کند.

اکبری با اشاره به توجه جدی به هشدارهای زیست محیطی عنوان کرد: در حال حاضر موضوع مزایده 5 هزار واحد معدنی در کشور از سوی وزارت صمت مطرح شده که بسیار نگران کننده است چراکه بسیاری از گونه‌های حیات وحش به دلیل فعالیت‌های معدنی در حال نابودی قرار دارند.

وی بیان کرد: ایران کشوری با تنوع زیستی فوق العاده است و معادل کل قاره اروپا تنوع پرندگان در این کشور وجود دارد بنابراین حفظ موهبت‌های خداوندی در این سرزمین نیازمند تلاش جدی مسئولان است همچنین رسانه‌ها و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید در خصوص افزایش اعتبارات محیط زیست یاری دهند چراکه میزان اعتبارات محیط زیست استان‌ها ضعیف است و نیازمند توجه بیشتر به این حوزه است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 63344
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم