گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
بحران قیمتی ماشین‌آلات معدنی کنترل شد
رصد میزان برداشت از معادن در آینده‌ای نزدیک
گروه تجهيزات و ماشين آلات - معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت می‌گوید: با توجه به اینکه به دلیل تداوم تحریم‌ها، نوسازی این ناوگان در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست، برنامه‌ریزی شده است تا سالیانه بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از ماشین آلات معدنی سازی شوند.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا محتشمی‌پور اظهار ‌کرد: ساماندهی باربری معادن، رصد میزان برداشت‌ها و همچنین مشخص کردن بارگیری‌های غیرمجاز است که به جاده‌ها آسیب می‌زنند، در اولویت برنامه‌های یکسال آینده وزارت صمت قرار دارد که با جدیت دنبال خواهند شد.

وی، نقشه‌برداری هوایی معادن را یکی دیگر از برنامه‌های آینده حوزه معدنی وزارت صمت اعلام کرد و گفت: این مساله، هرچند کار سخت و زمان‌بری است اما پایش میزان برداشت از معادن، احتمال عدم رعایت استانداردهای برداشت در معادن را امکان‌پذیر کرده و از جنبه‌های ایمنی و زیست‌محیطی معادن نیز حائز اهمیت است که امسال در چهار استان توسعه خواهد یافت.

محتشمی‌پور افزود: براساس مصوبه سال ۹۹ که واردات ماشین‌آلات تقریبا ممنوع بود، فقط ۱۲۴ فقره مجوز در این سال صادر شد و در ادامه این موضوع به افزایش قیمت ماشین‌آلات معدنی و همچنین گرانی نرخ خدمات آنها در کشور منجر شد به ‌طوری که اوایل سال قیمت ماشین‌آلات موجود به طور متوسط به ۷۰ درصد بالاتر از نرخ دبی رسید.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۷۰ فقره مجوز برای واردات داده شد که بخش زیادی از آنها وارد کشور شدند، البته در سال‌جاری در کنار حمایت از تولید داخل ماشین‌آلات، تعداد مجوزهای صادره به ۲ هزار فقره رسید، ضمن اینکه تولید مشترک با تولیدکنندگان توانمند خارجی نیز پیگیری شد.

وی با بیان اینکه اکنون قیمت، اجاره بها و هزینه تعمیرات ماشین‌آلات معدنی کنترل شده و بحران مربوطه تا حدود زیادی فروکش کرده است، مطرح کرد: براساس بررسی‌های انجام شده، قیمت ماشین‌آلات از حدود بهار امسال با ۲۰ درصد افت همراه شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۲
کد مطلب: 63341
 
مرجع : فولادبان