گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
شروط واردات ماشین آلات معدنی مشخص شد
معادن فعال امکان ثبت سفارش دارند
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مشاور معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صمت با اشاره به ایرادات بخشنامه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردات در گذشته گفت: یکی از مشکلات واردات ماشین‌آلات معدنی در سال‌های گذشته زمانبر بودن آن بود، به طوریکه بررسی‌ها نشان می‌دهد ثبت سفارش واردات این محصولات حداقل شش ماه به طول می‌انجامید.
 
به گزارش ماین نیوز، میلاد رمضانپور دومین چالش واردات ماشین آلات را اعمال سلیقه افراد و کارشناسان بر صدور مجوز تجارت ذکر کرد و افزود: زمانی‌ که مرحله نهایی صدور مجوز‌‌‌‌‌‌‌‌ بر عهده هیاتی چند نفره باشد، سلایق شخصی برای صدور یا عدم‌صدور آن دخیل خواهد شد.

وی درباره بخشنامه واردات ماشین‌آلات معدنی دولت اظهار داشت: در بخشنامه جدید واردات ماشین‌آلات با عمر کمتر از پنجسال که در داخل ساخته نمی‌شود را برای معادن به دو شرط آزاد گذاشته شده است اول اینکه معدن فعال باشد و دوم اینکه تعیین ‌تکلیف مالی و حقوقی آن انجام ‌شده باشد.

این مقام مسئول در وزارت صمت تصریح کرد: در مصوبه جدید برای ماشین‌آلات با عمر بالاتر از پنج سال ‌محدودیت قرار داده شده است ‌‌که باعث پایداری بیشتر بخشنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ای و کاهش معارض شود و در واردات این ماشین‌ آلات تفاوت بین معادن کوچک‌مقیاس و بزرگ‌مقیاس در نظر گرفته ‌شده ‌‌‌‌‌‌‌‌است.

رمضانپور ادامه داد: در واردات ماشین‌آلاتی که تولید داخلی دارند، باید حمایت از تولید داخل را مد‌نظر قرار داد، اما برای اجماع‌ نظر، تدوین و ابلاغ بخشنامه آن نیاز به مذاکرات بیشتر داشتیم که در این راستا مذاکراتی با صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی صورت ‌گرفته‌‌‌‌‌‌‌‌است که این صندوق ریسک را کاهش داده و به رونق بخش معدن کمک کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰
کد مطلب: 63003
 
مرجع : فولادبان