گروه معادن زغال‌سنگ
 
صادرات اولین محموله زغال سنگ کشور از کدام شرکت بورسی است؟
گروه معادن >زغال‌سنگ - مدیرعامل کانی کربن طبس از زیرمجموعه های کاما، خبر از صادرات اولین محموله زغال سنگ کشور توسط این شرکت پس از رفع محدودیت های صادراتی داد.
 
به گزارش ماین نیوز، حاجیان با بیان این مطلب افزود: این شرکت پس از بازاریابی و ارسال نمونه و تایید خریدار، توانسته به عنوان اولین شرکت مجوز صادرات را از وزارت صمت اخذ کند و بدین ترتیب فروش ۲۰ هزار تن زغال سنگ حرارتی را به کشورهای جنوب شرق آسیا نهایی کند.

وی اظهار داشت: این شرکت از چند ماه پیش و همزمان با پیگیری اخذ مجوز صادرات، مذاکره با خریداران را آغاز کرده بود تا این شرکت بتواند از رشد قیمت جهانی زغالسنگ بهره گیرد.

مدیرعامل کانی کربن طبس تاکید کرد: زغال سنگ تولیدی این شرکت عمدتا در نیروگاه ها و صنایع فروآلیاژ و کوره های ولز شرکت های زیرمجموعه باما برای احیا روی کاربرد داشته و در بخش فولادسازی عمدتا از زغال سنگ کک شو استفاده می شود، لذا صادرات زغال سنگ تولیدی این شرکت نه تنها اثری بر تولیدات شرکت های داخلی مصرف کننده زغال سنگ نداشته، بلکه ارزآوری مناسبی در شرایط جهش قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی را برای کشور و شرکت فراهم می سازد.

حاجیان در خصوص آزادسازی صادرات زغال سنگ اظهار داشت که این اقدام گام موثر و مثبتی در بهره گیری از فرصت افزایش قیمت انرژی به خصوص زغال سنگ در جهان است و بایستی شرکت های ایرانی از آن بهره گیرند.

این مقام مسئول در شرکت کانی کربن طبس در پاسخ به زمان صادرات، اظهار داشت :زغال سنگ این شرکت به انبار بنادر حمل شده و آماده بارگیری است و کشتی براساس برنامه ریزی صورت گرفته در اول مهر برای بارگیری در بنادر کشور پهلو می گیرد و و انتظار می رود تا قبل از میانه های مهر صادرات صورت گیرد.

وی در خصوص قیمت زغال سنگ صادراتی و اثر آن بر سودآوری، با بیان اینکه شرکت های ایرانی تجربه حضور در بازار زغال سنگ نداشته و خریداران نیز نسبت به کیفیت زغال سنگ ایران بی اطلاع هستند، لذا در این شرایط اعتماد و اطمینان پایینی به زغال سنگ ایران است، اما حتی با کسر هزینه های حمل دریایی و داخلی و هزینه های بندری، قیمت فروش زغال سنگ و سود آن برای شرکت ها بیش از نرخ های فروش داخلی است که رقم دقیق آن پس از قطعی شدن صادرات قابل محاسبه است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: 62826
 
مرجع : صدای بورس