گروه معادن فلزات گرانبها
 
بهره‌برداری از طلای سقز به زودی آغاز می‌شود
تولید 50 درصد طلای کشور در کردستان
گروه معادن >فلزات گرانبها - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: پروانه بهره‌برداری طلای سقز هم صادر شده است منتها مخالفت‌های محیط زیست باعث شد به تعویق بیفتد اما عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد دره‌وزمی در دیدار کارکنان سازمان صمت کردستان با نماینده ولی فقیه در این استان اظهار کرد: حوزه سازمان صنعت معدن و تجارت حوزه بسیار گسترده‌ای است که بر تولید استان و همچنین عرضه در بخش اصناف و ارائه خدمات و کالا نظارت دارد.

به گفته وی، کردستان استانی معدنی و دارای ظرفیت‌هایی چون طلا، سنگ آهن و سنگ‌های تزئینی و 18 گونه ماده معدنی شناسایی شده است که در کشور حرف برای گفتن داریم.

وی اذعان کرد: کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور است به طوری که سال گذشته در معدن طلای زرکوه 4 هزار و 500 کیلوگرم طلای خالص تولید کردیم که بیش از 50 درصد طلای تولیدی کشور است.

به گفته دره‌وزمی، پروانه بهره‌برداری طلای سقز هم صادر شده است منتها مخالفت‌های محیط زیست باعث شد به تعویق بیفتد اما عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سنگ‌آهن هم ذخایر خوبی داریم و اکتشافات خوبی داشته‌ایم، پروژه زنجیره فولاد کردستان شامل کارخانه کنسانتره عملیات فرآوری سنگ آهن( کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد) تعریف شده و عملیات اجرایی پروژه‌ها آغاز شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اضافه کرد: در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار تن کنسانتره تولید می‌شود، از خام‌فروشی سنگ‌آهن جلوگیری می‌شود و عملیات اجرایی تولید گندله و آهن اسفنجی هم در دو کارخانه صبا نور و کیمیا معادن بیجار عملیات آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن در 10 کیلومتری بیجار و عملیات اجرایی تولید یک میلیون تنی ورق گرم در قروه آغاز شده است.

به گفته دره‌وزمی، برای آهن اسفنجی سقز هم یک سرمایه‌گذار خارجی در شهر صاحب قرار شد فعالیت داشته باشد اما بعد از اعمال تحریم‌های ظالمانه کنار کشید و پروژه متوقف شد و از دیروز مجدد مقدمات اجرایی کار شروع شده است.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت هم حدود 860 واحد تولیدی در کردستان وجود دارد که تقریبا 20 درصد آن راکد و بقیه از 40 تا 100 درصد ظرفیت کار می‌کنند.

دره‌وزمی یادآوری کرد: پتروشیمی سنندج از جمله واحدهای بزرگ استان با توجیه اقتصادی بالا و سودآوری زیاد است که در سال 300 هزار تن پلی‌اتیلین سبک تولید می‌کند و حدود 700 نفر اشتغال مستقیم دارد، روزانه 50 کامیون محصول تولیدی این کارخانه به بنادر کشور و نقاط مصرف در داخل کشور صادر می‌شود.

وی کارخانه لاستیک بارز را هم یکی دیگر از واحدهای تولیدی بزرگ در کردستان عنوان کرد که روزانه 18 هزار حلقه لاستیک خودرو تولید می‌کند و 750 نفر اشتغال مستقیم دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان همچنین گفت: معدن طلای زرکوه هم با یک هزار و 230 نفر اشتغال مستقیم فعالیت دارد که 120 نفر آن خارجی و مابقی ایرانی هستند.

وی، سیمان بیجار با حدود 500 نفر اشتغال مستقیم و تولید بیش از یک میلیون تن در سال سیمان خاکستری، واحدهای صبانور و کیمیا معادن سپاهان، تراکتورسازی سنندج، سقزسازی ون، کراخانه کاشی کسری را از دیگر واحدهای بزرگ تولید در کردستان برشمرد و گفت: تمام تلاش ما برطرف کردن مشکلات واحدهای تولیدی استان است و در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به مشکلات واحدها رسیدگی می‌شود.

وی گفت: کارخانجات تولیدی کردستان به تبع کشور مشکلاتی مانند، سرمایه‌ در گردش، تامین مواد اولیه و گرانی ارز دارند.

دره‌وزمی غنوان کرد: در حال حاضر حدود یک هزار و 400 جواز تاسیس داریم که از صفر تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که تلاش می‌کنیم پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالا را امسال به بهره‌برداری برسانیم.

وی همچنین به فعالیت 80 هزار واحد صنفی در کردستان اشاره کرد و گفت: 30 هزار واحد آن در سنندج است که این واحدها از تولیدی تا توزیعی و خدماتی هستند.

دره‌وزمی اذعان کرد: اصناف کردستان هم مثل بقیه اصناف کشور به دلیل کرونا دچار ضرر و زیان شدند و در بخش نظارت بر بازار و اصناف تمام تلاش خود را می‌کنیم و با گرانفروشی و کم‌فروشی مبارزه می‌کنیم ولی هر چقدر هم کنترل می‌کنیم اما گرانی سایه بر بازار افکنده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۴
کد مطلب: 53119
 
مرجع : خبرگزاری فارس