گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
طی ۵ ماه ابتدایی سال جاری
تنها بر صدور پروانه بهره‌برداری، افزوده شده است
گروه اكتشاف و زمين شناسي - طبق گزارش وضعیت شاخص‌های صنعت، معدن و تجارت در پنج ماهه ابتدایی سال ۹۹ که توسط سازمان صمت منتشر شده است، پروانه بهره‌برداری تنها مجوز معدنی است که بر تعداد آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزوده شده است؛ بدین ترتیب از تعداد صدور پروانه اکتشاف و گواهی کشف در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال ۹۸، کاسته شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، براساس این گزارش، تنها صدور پروانه بهره‌برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته اوضاع بهتری داشته است. در پنج ماهه نخست امسال ۲۶۲ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که افزایش ۱۱.۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. در پنج ماهه ابتدایی سال ۹۸ میزان صدور این مجوز معدنی ۲۳۵ فقره بوده است.

در پنج ماه اول سال ۱۳۹۸، معادل ۱۹۷ فقره گواهی کشف صادر شد که در مدت مشابه امسال (۱۳۹۹) این تعداد به ۱۸۵ فقره کاهش یافته و افت ۶.۱ درصدی را ثبت کرده است.

همچنین در مدت مذکور سال جاری تعداد پروانه اکتشاف صادر شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵.۴ درصد کمتر شده است. در مدت مذکور سال جاری ۳۸۲ فقره پروانه اکتشاف صادر شده است؛ در حالی در پنج ماهه نخست سال گذشته ۴۰۴ فقره صدور پروانه اکتشاف ایجاد شده بود.

علاوه‌ براین در مدت پنج ماهه نخست سال جاری سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، رشد ۶۱.۵ درصدی داشته است. در پنج ماه اول امسال، بیش از ۴۰۸ میلیارد ریال صرف عملیات اکتشاف شده است در صورتی که در مدت مشابه سال گذشته حدودا ۳۱۲ میلیارد ریال صرف شده است.

همچنین میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری در این مدت (پنج ماهه اول سال ۹۹) نیز افزایش ۴.۵ درصدی داشته است. پنج ماهه ابتدایی سال گذشته ۲۱۳۲ نفر مشغول شدند اما در سال جاری در این مدت میزان اشتغال در این حوزه به ۲۲۲۷ نفر رسیده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۱
کد مطلب: 52937
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا