گروه معادن فلزات گرانبها
 
در محل استانداری اصفهان مطرح شد:
ایجاد نخستین بازارچه تخصصی گوهرسنگ ها در اصفهان با راهبری ایمیدرو
ایجاد ۵۵۰ هزار شغل مستقیم در صنعت گوهرسنگ ها تا سال ۱۴۰۵
گروه معادن >فلزات گرانبها - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به افتتاح نخستین بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کشور در اصفهان با راهبری ایمیدرو اعلام کرد: پیش بینی می شود با تحقق اهداف توسعه ای این سازمان، ۵۵۰ هزار شغل مستقیم در حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تا سال ۱۴۰۵ ایجاد شود.
 
به گزارش ماین نیوز، خداداد غریب پور که در محل استانداری اصفهان با حضور استاندار و جمعی از فعالان بخش گوهرسنگ ها و سنگ های تزئینی سخن می گفت، افزود: به دنبال این هستیم در بخش مشاغل خانگی این حوزه تا سال ۱۴۰۵، حدود ۵۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

وی افزود: پیش بینی می کنیم تا سال ۱۴۱۰ حدود ۷۰۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کنیم. در بخش معدن و صنایع معدنی هر شغل مستقیم می تواند بین ۷ تا ۱۰ نفر شغل غیرمستقیم ایجاد کند.

آغاز توسعه صنعت گوهرسنگ ها از مشهد و اصفهان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: مشهد و اصفهان، نخستین استان های هدفگذاری شده برای توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است.

وی اظهار داشت: در ایمیدرو ستادی را با تشکیل کمیته های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار تشکیل دادیم که انجمن های تخصصی حوزه گوهرسنگ ها عضو آن هستند.

راه اندازی بازارچه مرزی در تایباد خراسان رضوی

غریب پور ادامه داد: در زمینه استاندارسازی این حوزه، به دنبال ایجاد آزمایشگاه مرکزی هستیم که مقدمات آن در حال انجام است. همچنین به دنبال این هستیم تا برای رونق بازار این بخش، بازارچه مرزی در تایباد استان خراسان رضوی ایجاد کنیم.

اکتشاف

غریب پور افزود: از سوی دیگر برنامه های اکتشافی ایمیدرو در نقاط مختلف کشور به منظور شناسایی محدوده های سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در حال انجام است. وی تصریح کرد: در این راستا این معادن در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد گرفت تا معدنکاران بتوانند با تامین مواد اولیه که محصول اکتشافات ایمیدرو است، ارزش آفرینی این بخش در اقتصاد را رقم زنند.

اقدامات برون سازمانی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اقدامات برون سازمانی در تحقق برنامه های این بخش، عنوان کرد: برگزاری دوره های آموزشی مشترک با گمرک، رایزنی با بانک مرکزی و برگزاری نشست های هم اندیشی با سازمان توسعه تجارت به منظور کاهش عوارض صادراتی برنامه ریزی و در حال انجام است.

وی گفت: سعی کردیم اجماعی را متشکل مجموعه های از دولتی و بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف این بخش مورد توجه قرار دهیم. غریب پور افزود: معتقدیم ایمیدرو به عنوان حاکمیت، باید بسترساز باشد و در بخش های استراتژی، اکتشاف، اصلاح تعرفه ها، هماهنگی، زیرساخت و تسهیل قوانین اقدامات توسعه ای را دنبال کند.

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: به دلیل ایجاد یک برنامه ریزی منسجم و ظرفیت های این حوزه در کشور، به توسعه صنعت گوهرسنگ ها بسیار خوشبین هستم.

وی با بیان اینکه معتقدیم کشورمان ظرفیت های پنهان بسیاری دارد، گفت: منابع انسانی سرمایه ای است که باعث می شود اینگونه ظرفیت ها به طور مناسب احصا شود.

غریب پور در خصوص برنامه های توسعه ای در حوزه سنگ های تزئینی گفت: ۳۰ درصد سنگ های تزئینی کشور در استان اصفهان است.

وی با بیان اینکه ۹۰۰ معدن غیرفعال سنگ تزئینی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: رکود در فضای ساخت و ساز، اعمال عوارض برای بخش سنگ های تزئینی، مشکلات ماشین آلات و دانش فنی، موجب شد کنسرسیوم سنگ های تزئینی تشکیل شود.

راه اندازی دفتر کنسرسیوم سنگ های تزئینی در آلمان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این کنسرسیوم تفاهم نامه ای را با شرکت آسکوتک(شرکت تحت پوشش ایمیدرو در کشور آلمان) به امضا رساند که با راه اندازی دفتر این کنسرسیوم در دوسلدورف، صادرات سنگ های تزئینی فرآوری شده اصفهان تسهیل می شود.

وی گفت: همچنین صادرات سنگ به کشورهای روسیه، آلماتی و ایتالیا نیز مورد توجه است. به دنبتل کاهش صادرات عوارض صادرات سنگ های تزئینی هستیم.

غریب پور تاکید کرد: ایمیدرو از برنامه تامین ماشین آلات و آموزش حوزه سنگ های تزئینی در اصفهان حمایت می کند.

دستاوردهای مبارکه و افزایش سرمایه با راهبری ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات و دستاوردهای صورت گرفته در فولاد مبارکه، عنوان کرد: هفته گذشته پروژه ۱۵۰ میلیون یورویی و ۸۰۰ میلیارد تومانی کنسانتره فولاد مبارکه در سنگان مشهد افتتاح شد که ۵ میلیون تن خوراک مبارکه را تامین می کند. فاز دوم این پروژه(۲.۵ میلیون تن کنسانتره) طی هفته های آتی افتتاح می شود.

وی با اعلام اینکه امسال فولادسازی سفیددشت نیز با سرمایه گذاری حداکثری مبارکه در مدار تولید قرار می گیرد، گفت: مبارکه ۹ میلیون تن از مجموع ۲۷ میلیون تن فولاد کشور را تولید می کند و توسعه طرح های این فولادساز هدفگذاری شده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: سال گذشته مبارکه ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشت و امسال این فولادساز ۱۰ میلیارد تومان دیگر نیز افزایش سرمایه خواهد داشت. وی گفت: این اقدامات موجب می شود تا مبارکه بدون نیاز به تسهیلات بانکی و فاینانس بین المللی، موتور محرک مجموعه خود باشد و منابع خود را از محل سود خود، هزینه طرح های توسعه می کند.

قدردانی از اقدامات ایمیدرو

در این نشست استاندار اصفهان طی سخنانی گفت: خدمات دکتر غریب پور و مسئولان ایمیدرو در توسعه معدن و صنایع معدنی قابل تقدیر است.

وی افزود: ایمیدرو با برنامه ریزی برای اجرای شیرین سازی پساپ خور و بیابانک و همچنین توسعه صنعت گوهرسنگ ها، به بهترین شکل ماموریت های توسعه ای خود را دنبال می کند. عباس رضایی افزود: بسیار خرسندیم که رییس هیات عامل ایمیدرو با درخواست های فعالان گوهرسنگ ها در اصفهان موافقت کرد و امیدواریم این اقدامات زمینه اشتغالزایی در استان را هموار کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۶
کد مطلب: 51196
 
مرجع : ایمیدرو