گروه معادن فلزات گرانبها
 
در گفت‌وگو با فروشنده سنگ عقيق مطرح شد:
بازار سنگ عقيق در دست چشم بادامي‌ها
به گزارش ماین نیوز، سنگ عقيق يکي از سنگ هاي تزئيني است که درکشور به دلايل مختلف همچون مذهبي مورد استقبال قرار گرفته است. اما به گفته برخي افراد حاضر در بازار خريد و فروش اين سنگ ميزان استقبال از عقيق در سال هاي اخير بسيار کاهش يافته است.

واژه عقیق از اسم رودخانه‌ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل گرفته شده است. احتمالاً از بستر این رودخانه در ایام قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده است. عقیق‌هایی که درگذشته ازمعادن آلمان استخراج می‌شدند، دارای رنگ‌های قرمز صورتی و قهوه‌ای بوده و بین این لایه‌ها گاهی نیز نوارهای خاکستری رنگ دیده می‌شود. اولين معدن عقيق کشور در استان قم کشف و استخراج شد. در بين سنگ هاي عقيق، عقيق شجري از قيمت بالا و طرفداران زيادي برخوردار است.

***کاهش استقبال از عقيق
اميرحسين عزيزاده يکي از فروشندگان سنگ عقيق است که تراش اين سنگ را به صورت تجربي و بر حسب علاقه ياد گرفته است.

وي وضعيت بازار اين سنگ در کشور را نامناسب دانست و گفت: متاسفانه در چند سال اخير استقبال از سنگ هاي تزئيني مانند عقيق کاهش يافته است.

عزيزاده اظهار کرد: افزايش فروش زيور آلات ارزان قيمت درکشور باعث کسادي بازار سنگ هاي تزئيني نيمه قيمتي شده است.

وي ادامه داد: جالب است بدانيد استقبال از سنگ عقيق درکشور هاي ديگربيش از ايران بوده و بازار خارجي اين سنگ ها رونق بهتري نسبت به بازار داخلي دارد.

به گفته عزيزاده بازار فعلي سنگ هاي عقيق در دست چيني ها است و استقبال مردم از زيورآلاتي با سنگ هاي عقيق نما را نسبت به عقيق اصل رو به افزايش است.

وي اضافه کرد: ورود سنگ هاي بي کيفيت و تقلبي به نام سنگ هاي اصل آسيب زيادي به کسب و کار فروشندگان اين بخش وارد مي کند.

***عقيقي از دل کوه هاي سبلان
عزيزاده در پاسخ به اين سوال که سنگ هاي عقيق مورد نياز خود را چه طور تهيه مي کند، افزود: با توجه به نزديکي کوه سبلان به شهر سراب و وجود معدن سنگ عقيق در اين کوه بيشتر عقيق مورد استفاده ما از اين کوه تامين مي شود.

وي ادامه داد: در بعضي مواقع سفارش هايي از عقيق يمن داريمکه براي تهيه آن به فروشگاه ها يا افراد معتبر مراجعه مي کنيم.

اين فروشنده سنگ هاي قيمتي اظهار کرد: البته به تازگي معدني در سبلان کشف شده است که به گفته کارشناسان اين معدن درجه خلوص عقيق آن با عقيق يمن برابري و در بعضي مواقع بهتر از آن است.

***عقيق شجري گران ترين نوع سنگ عقيق
سنگ هاي عقيق بسته به نوع و خلوص داراي قيمت هاي مختلفي هستند.در اين ميان عقيق شجري با توجه به نقوش روي آن از گرانترين انواع سنگ عقيق محسوب مي شود.

عزيزاده در مورد قيمت سنگ هاي عقيق اظهار کرد: قيمت سنگ هاي عقيق بسته به نوع و درجه خلوص متفاوت است.به طور کلي عقيق را از کيلويي ۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خريداري مي کنيم.

وي در مورد قيمت عقيق شجري افزود: عقيق شجري به علت زيبايي و نقوش مختلف نسبت به ديگر سنگ هاي عقيق گران تر است.

اين فروشنده سنگ هاي قيمتي تصريح کرد: هرچقدر عقيق شجري شفاف تر باشد قيمت آن گران تراست. اين سنگ از کيلويي ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ ميليون تومان خريد و فروش مي شود.

***دعاي شرف الشمس و رونق کسب و کار فروشندگان عقيق
دعای مخصوص شرف الشمس در نوزدهم فروردین ماه برنگین عقیق زرد نوشته می شود. با توجه به خواص اين دعا افراد زيادي از چندين ماه قبل عقيق شرف الشمس را سفارش مي دهند.

عزيزاده در مورد رونق کسب و کار خود در اين روز گفت: خوشبختانه در اين روز ميزانخريد افزايش مي يابد.

وي ادامه داد: افرادي هستندکه براي نوشتن اين دعا عقيق درجه يک سفارش مي دهند و سود خوبي از اين روز نصيب فروشندگان عقيق مي شود.البته برخي افراد سود جو نيز در اين ميان عقيق تقلبي را با قيمت زياد به نام عقيق اصل و درجه يک مي فروشند.

***براي شناسايي عقيق اصل بايد تجربه داشته باشيد
اگر جز افرادي باشيدکه تجربه زيادي در شناخت و شناسايي سنگ هاي قيمتي داريد ديگر تشخيص سنگ عقيق اصل از نمونه تقلبي آن کار آساني است.راه هاي مختلفي براي شناسايي اين سنگ وجود دارد.برخي معتقد اند اگر تار مويي را بروي سنگ عقيق گذاشته و آتش را به آن نزديک کنيد به علت خاصيت نسوز اين سنگ، تار مو سالم مي ماند.

عزيزاده که معتقد است شناسايي سنگ هاي قيمتي پس از کسب تجربه کاري ساده است، تشخيص سنگ اصل از نمونه تلقبي به روش آتش را کاري غير حرفه اي دانست و گفت: علائم مختلفي براي شناسايي وجود دارد اما اگر سنگ به شکل کلوخ باشد بايد از طريق آناليز و آزمايش کيفيت و درجه خلوص آن را مشخص کرد.

***خواص سنگ عقيق
اين سنگ بر حسب نوع خواص مختلفي دارد. اما به طور کلي عقيق داراي خواص ازبين برنده ترس، ايجاد خوش شانسي،بركت در رزق روزي، اعتمادبه نفس، آرامش، تعادل، شادي و سلامتي، شجاعت، چشم زخم و محافظت در برابرحوادث است.

از سويي ديگر عقيق براي بيماريها و ناتواني هاي چشمي بسيار مؤثر است. ميتوانيم ازاين سنگ براي درمان سردردها، گرفتگي هاي عضلاني و دردهاي كمر و ستون فقرات استفاده كنيد. سنگ عقيق ريه ها، معده، كبد و مغز را تقويت مي كند و محركي براي دستگاه گوارش است و بيان سخن وري را تسهيل ميكند.

همچنين ارتعاشات اين سنگ انسداد و موانع دروني را ازبين مي برد و انرژي منفي را از ما دور مي كند. توصيه ميشود اين سنگ در آپارتمانها بكار رود تا از نيروهاي منفي به دور باشيد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: 1992
 
۵ نظر
مرجع : روزنامه کسب و کار
 


زارعی
چگونه می توانیم مشارکت داشته باشیم من دارای سنگ عقیق سفید صورتی تیره ....... می باشم (1294)
۱۳۹۳-۱۲-۱۶ ۱۲:۰۴:۱۷
 
چند کیلو هست؟قیمتش چنده؟ (3755)
۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۳:۳۵:۰۲
 
مژگان
چند کیلو هست؟قیمتش چنده؟ (3756)
۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۱۳:۳۵:۳۶
 
محسن
تعدادی سنگ عقیق خام در طبیعت پیدا کردم .چطوری بفروشمشان؟
با تشکر (1322)
۱۳۹۳-۱۲-۲۳ ۱۱:۵۷:۱۸
 
رضا
آن ها را در قابلمه بپز (2916)
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۲۰:۲۵:۵۴