گروه معادن زغال‌سنگ
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
انتخاب متولی زغال سنگ گام مهمی برای رفع مشکلات این صنعت است
گروه معادن >زغال‌سنگ - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نبود متولی مشخص، حلقه مفقوده صنعت زغال سنگ کشور است گفت: برای رسیدگی و پیگیری مطالبات و مشکلات زغال سنگ مکاتباتی انجام شده تا با تشکیل یک ساختار در سطح ملی و استانی گام مهمی برای حل مسائل این حوزه برداشته شود.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا پورابراهیمی روز یکشنبه در جمع شورای کارگری معادن زغال سنگ استان کرمان افزود: در حالی که صنایع دیگر کشور دارای متولی مشخصی در وزارت صمت و سایر دستگاه های برای ترسیم راهبرد و سیاست گذاری و حمایت از مشکلات حوزه خود هستند، صنعت زغال سنگ هیچ مرکز و متولی مشخصی ندارد.

وی بیان کرد: ساختار و مدیریت ترسیم شده برای حوزه زغال سنگ در سطح ملی در وزارت صمت و در سطح استانی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان شکل گرفته که بزودی اجرایی خواهد شد که وضعیت را پایش و رویکردها را تعیین می کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انجمن زغال سنگ کشور نیز به عنوان بخش خصوصی پای کار آمده تا به همراه دولت و نهادهای استانی، چالش ها و مسائل فعالان این حوزه را پیگیری و حل کند.

قیمت گذاری زغال سنگ اصلاح و بروز شده است

وی با اشاره به مهمترین علل ناکارآمدی حوزه زغال سنگ در کشور و استان کرمان اظهار داشت: با توجه به قیمت پایین زغال سنگ در کشور، در بحث قیمت گذاری زغال، از تعیین قیمت قدیمی به فرمول جدیدی رسیده ایم و هم اکنون قیمت این محصول بر مبنای میانگین نرخ شمش فولاد صادارتی و شمش داخلی اصلاح، تعیین و بروز اعلام می شود.

پورابراهیمی ادامه داد: بحث صادارت زغال سنگ نیز ضعیف است که باید فعال شود و برای افزایش درآمد صنعت زغالسنگ یکی از ظرفیت ها تقویت صادرات این محصول است.

وی همچنین واردات زغال سنگ به کشور را از عوامل تضعیف این صنعت برشمرد و گفت: واردات زغال سنگ به داخل حتما به وضعیت و فعالان این حوزه خسارت وارد می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل سختی کار و تعیین ضریب برای بازنشستگی نیز به دلیل وجود نداشتن متولی مشخص برای زغال سنگ نیز از مشکلات کارگران است که حتما در ساختار جدید مورد توجه قرار داده می شود.

وی با بیان اینکه یارانه صنعت زغال سنگ کشور باید مشخص شود تصریح کرد: در دنیا هیچ کشوری را سراغ نداریم که به صنعت زغال یارانه ندهد، اما باز هم متاسفانه نبود متولی این مهم را محقق نکرده است.

صنعت ضعیف زغالسنگ با صنایع بزرگ هم طراز دیده نشوند

پورابراهیمی تاکید کرد: در حال حاضر تفاوتی در پرداخت حق بیمه بین صنایعی همچون مس و سنگ آهن با صنعت زغال سنگ که دچار مشکل شده، وجود ندارد که باید تغییراتی حتما اعمال شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در دنیا برای اشتغال تخفیف های مالیاتی دارند، اما شرکت های زغال سنگ مالیاتی همطراز با شرکت های معدنی که مشکلات حوزه زغال را ندارند می پردازند که بی عدالتی است.

وی گفت: همچنین در بحث حقوق معادن دولتی نیز صنعت زغال سنگ قادر به پرداخت این حقوق مثل سایر بخش های معدنی نیست و اخیرا با تفویض بخش از اختیارات شورای معادن به استان کرمان، مصوبه معافیت پرداخت حقوق معدنی توسط شرکت های زغال سنگ را داشتیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه منابع مالی نیز در حوزه زغال سنگ عادلانه تامین نمی شود ادامه داد: نباید اخذ وام در صنعت زغال سنگ مثل سایر صنایع باشد و درخواست داریم منابع مالی این صنعت با نرخ ترجیحی تامین شود.

۲ هزار میلیارد ریال نیاز مدرن سازی صنایع ذغال کرمان است

وی با اشاره به ضرورت مکانیزه کردن صنعت زغال سنگ در استان کرمان تصریح کرد: ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای مکانیزه کردن صنعت زغال سنگ استان کرمان نیاز است، اما هیچ سرمایه گذاری با وام کارمزد ۲۰ درصد ورود نمی کند و تسهیلات برای این بخش باید ۱۰ درصد باشد.

پورابراهیمی اظهار داشت: تامین ماشین آلات و تجهیزات مهمترین نیاز شرکت ها و فعالان این بخش است، اما با توجه به اینکه منابع مالی مانند سایر صنایع به صنعت زغال سنگ داده می شود، سرمایه گذاران به این بخش ورود نمی کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: کارگران و فعالان صنعت زغال سنگ سخت کار می کنند، اما درآمد کمی دارند و تا زمانی که این موضوعات بویژه منابع مالی حل نشود نباید توقع اجرای تعهدات و توقعات را داشته باشیم.

حل موانع زغال سنگ کرمان این بخش را از درون متحول می کند

وی افزود: اگر موانع بخش زغال سنگ مانند نداشتن صادارت، قیمت گذاری پایین، حقوق دولتی، بیمه، مالیات و سایر حل شوند، این صنعت قطعا از دورن متحول می شود و سرمایه گذاری در آن به سمت افزایش حقوق و رفاه کارگران و سرمایه گذاری می رود.

پورابراهیمی نیاز فعلی صنعت زغال سنگ کشور و کرمان را خارج شدن از شرایط موجود به وضعیت مطلوب دانست و گفت: مشکلات موجود توسط شوراهای کارگری این صنعت استان فهرست و با برنامه زمانبندی ارائه شود تا بتوانیم در ساختار جدیدی که به عنوان متولی زغال سنگ می شود، پیگیری کنیم.

وی با اشاره به برخی ابهامات در رابطه با ماده هفت قانون کار قرار دائم بیان کرد: شواراهای کارگری موارد مورد نظر خود را بنویسند تا به مراجع عالی مرتبط جهت تفسیر یکسان برای رفع اختلاف بین کارگران و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات مسکن کارگران زغال سنگ افزود: کارگران در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و سعی می کنیم از طریق این طرح زمین مورد نظر در قالب شهرک و تسهیلات ارازن قیمت برای آنها فراهم کنیم.

اخبار واگذاری معادن زغال کرمان به بخش خصوصی درست نیست

وی تصریح کرد: در مورد واگذاری بخش از فعالیت های معادن زغال سنگ کرمان به شرکت دالاهو اخبار نادرستی منتشر شده و این شرکت زیر مجموعه صندوق فولاد کشور است که خود زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دولت است، فعالیت می کند.

پورابراهیمی ادامه داد: صاحبان اصلی صندوق فولاد ۹۴ هزار بازنشسته هستند که ۱۴ هزار نفر از آنها متعلق به کرمان هستند که با احیای این صندوق و افزایش عملکرد آن نفعش به خود بازنشستگان می رسد.

وی تاکید کرد: نباید از تجمعات و مطالبات کارگری سو استفاده شود و درست نیست حوزه کارگری ابزار جریان های خاص سیاسی شود.

مطالبات و مشکلات نماینده های شوراهای کارگری صنایع زغال سنگ کرمان

انتخاب متولی زغالسنگ گام مهمی برای رفع مشکلات این صنعت است

نماینده های شوراهای کارگری معادن زغال سنگ که از نقاط مختلف استان کرمان برای این نشست آمده بودند، خواسته های خود را صنفی اعلام کردند که مهترین آن نداشتن قرار داد کار مطمئن، نگرانی از واگذاری معادن به بخش خصوصی، مسکن کارگری اعلام شد.

رئیس شورای معادن زغال سنگ همکار با اشاره به مشکلات قرار دادی با کارگران گفت: قراردادها موقت هستند و شرکت ها قرارداد دائم با ما منعقد نمی کنند که باعث خلا و وقفه بیمه ای می شویم.

علی ضمیری افزود: بسیاری از نیروها فعال در معادن زغال استان سالهاست که کار می کنند اما به دلیل نواقص قراردادی با بازنشستگی خود مشکل پیدا کرده اند.

وی تصریح کرد: در رابطه با مسکن کارگری هم با توجه به اینکه کارگران زغال سنگ جزو اقشار ضعیف جامعه هستند باید تسهیلاتی انجام شود.

رئیس شورای معادن زغال سنگ همکار همچنین اظهار داشت: بحث هایی هم در میان کارگران وجود دارد که می خواهند فعالیت معادن را به شرکت خصوصی واگذار کنند که نگران هستیم حقوق ما از بین برود.

علی شمسی رئیس شورای معدن زغال سنگ آب نیل نیز اظهار داشت: کارگران زغال سنگ با سخت ترین شرایط کار می کنند، اما برخی مشکلات آنها سالهاست که پا برجا مانده است و مسئولان زودتر راه حلی پیدا کنند.

این فعال کارگری افزود: کارگران زغال سنگ در بخش قرار دادها با مشکلات زیادی مواجه هستند و حق و حقوق زیادی از آنها پایمال شده است و می خواهیم برای کاگران با ۱۵ سال سابقه به بالا ضریب تشویقی در نظر گرفته شود.

مهدی قنبری فعال کارگری زغال سنگ کرمان نیز با بیان اینکه آسیب های جسمی به کارگران این معادن زیاد است تصریح کرد: بحث بازنشستگی از ۲۰ سال به ۱۵ سال اگر تغییر کند مشکلات کارگران کمتر می شود.

وی تاکید کرد: مسئولان تلاش های زیادی برای رسیدگی و پیگیری مشکلات زغال سنگ دارند، اما قشر کارگری در این سالها مظلوم واقع شده و با کمترین حقوق در حال فعالیت است.

اداره کل تعاون حامی حقوق کارگران زغال سنگ کرمان است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان نیز گفت: مکانیزه کردن صنایع زغال این استان بار مالی زیادی دارد و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات باید انجام شود.

رضا اسماعیلی افزود: ۸۵۰ هزار روز خلا بیمه ای برای کارگران زغالسنگ کرمان داریم که جلسات متعددی برای حل این مشکل تشکیل شده است تا به نتیجه برسد.

وی در رابطه با مشکلات قرار دادی کارگران زغال سنگ بیان کرد: این مشکلات مربوط به سالهای گذشته بوده است و ما حامی کارگران هستیم تا به حق و حقوق خود برسند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۸
کد مطلب: 58567
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا