گروه معادن
 
باطل شدن پروانه بهره‌برداری از معدن اژدر کوه
گروه معادن - نماینده مردم مشهد گفت: کوه اساطیری اژدر کوه، سرمایه ملی و اجتماعی مردم خراسان است.
 
به گزارش ماین نیوز، کوه اساطیری اژدر کوه که فردوسی نیز داستانی از این کوه در شاهنامه آورده است،باطل شدن پروانه بهره‌برداری از معدن اژدر کوه چند سالی هست که به دلیل کشف معادن آهک به مکانی برای استخراج آهک تبدیل شده است که مشکلاتی را برای مردم بومی این منطقه ایجاد کرده است.

نمایندگان مردم این منطقه با حضور در جلسه‌ای با حجت الاسلام پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی مشکلات ایجاد شده برای کشاورزان، دامداران و روستائیان را بیان کردند.

در این جلسه حجت الاسلام پژمانفر افزود: اژدر کوه یک سرمایه ملی و اجتماعی است که باید حتما حفظ شود، میراث فرهنگی باید این اثر را به عنوان اثر معنوی ثبت کند،این کوه جزو باور‌ها و هویت ملی مردم به شمار می‌آید.

وی گفت: به گفته مسئولان میراث فرهنگی ثبت اثر دو ماه بیشتر وقت نمی‌خواهد مسئولان میراث فرهنگی از الان تا دوماه فرصت دارند تا این اثر را به ثبت برسانند، چون که اثر ثبتی باید ثبت شود.

او تصریح کرد: پروانه بهره‌برداری معدن ایجاد شده در اژدر کوه طبق اسناد باطل شده است و برای فعالیت دوباره باید استعلام جدید گرفته شود و بعد از استعلام از میراث فرهنگی درباره فعالیت دوباره این معدن طبق قانون تصمیم گیری خواهد شد، باید طوری کار انجام شود که نه معدن کار و نه کشاورز ان و اهالی روستا متضرر شوند.

اژدرکوه مهمترین رشته کوهی است که با جهت شمال غربی-جنوب شرقی ناحیه مشهد را در برمی گیرد، اژدرکوه با ارتفاع تقریبی ۱۶۵۰متر از سطح دریاست. این کوه که از امتداد رشته کوه‌های هزار مسجد در شمال شرق مشهد است، در انتهای جاده سیمان و مجاورت مجتمع صنعتی کارخانجات سیمان شرق قرار دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۸
کد مطلب: 58563
 
مرجع : خبرگزاری صداوسیما