گروه معادن
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
علی‌اکبری: بهترین پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی را در تجلی تعریف کردیم
گروه معادن - امروز یکشنبه 30 آبان ماه 1400، نشست خبری پذیره‌نویسی سهام شرکت تجلی در فرابورس با حضور امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و مرتضی علی‌اکبری مدیرعامل شرکت پروژه‌محور تجلی معادن و فلزات در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌الملل تهران برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، مرتضی علی‌اکبری مدیرعامل شرکت پروژه‌محور تجلی معادن و فلزات در این نشست خبری با اشاره به اینکه نیاز مالی پروژه‌های تعریف شده در این شرکت دستکم 6200 میلیارد تومان است، افزود: علاوه بر اینکه سیستم بانکی توانایی تامین مالی این پروژه‌ها را نداشت، دنبال این بودیم که با استفاده از روشی نسبت به تامین مالی این پروژه‌ها اقدام کنیم و ضمن اینکه دنبال وجوهی بودیم که تا موقع بهره‌برداری از پروژه‌ها نیاز نباشد که بازپرداخت آن را انجام دهیم. به همین دلیل روش فعلی را در پیش گرفتیم و قرار است پذیره‌نویسی سهام شرکت تجلی معادن و فلزات نیز در همین راستا و با همین هدف انجام شود.

وی گفت: از طریق شرکت تجلی، پول مردم صرفا در 5 پروژه متعلق به 3 شرکت معدنی و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری خواهد شد و به این ترتیب پول مردم به صورت مستقیم به حوزه تولید تزریق می‌شود و مردم نیز در این پروژه‌ها شریک می‌شوند. این پروژه‌ها شامل سه پروژه تولید آهن اسفنجی، فولادسازی و کلاف‌سازی در شرکت فولاد سرمد ابرکوه، کنسانتره‌سازی در شرکت شرق فولاد خراسان و گندله‌سازی شرکت صبا امید غرب خاورمیانه است. بیشترین سرمایه‌گذاری مربوط به شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه است که اگر در آینده یک گندله‌سازی و یک معدن هم به آن اضافه شود، یک زنجیره کامل را در حوزه صنعت فولاد در اختیار خواهد داشت. ضمن اینکه این شرکت هم‌اکنون در حال تولید میلگرد است. پروژه بعدی هم که داخل این افزایش سرمایه نیست و بعدا اضافه خواهد شد، پروژه اسکله بندرعباس است که برای کشتی‌های 150 هزار تنی است.

علی‌اکبری توضیح داد: سهام شرکت تجلی معادن و فلزات برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه می‌شود که دارای سه وجه است. از طرفی عرضه اولیه است، از طرفی افزایش سرمایه به همراه دارد و از طرفی سلب حق تقدم از طرف سهامدار عمده است. این برای نخستین بار است که چنین اتفافی در بازار سرمایه رخ می‌دهد. از سوی دیگر نظارت بر پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها بر عهده اعضای هیات مدیره است که مسوولیت سنگینی است چرا که منجر به افزایش نرخ سهام در تابلوی بورس خواهد شد و عملکرد این مدیران در معرض دید سهامداران قرار می‌گیرد. به همین دلیل از ابتدا پروژه‌هایی در تجلی تعریف شدند که هم دارای FS و هم دارای IRI مناسبی باشند تا هم در عرضه اولیه جذب نقدینگی مناسبی انجام شود و هم اعتمادسازی برای سهامداران صورت بگیرد. براین اساس بهترین پروژه‌هایی که در گروه ما وجود داشت را داخل تجلی آوردیم و سایر پروژه‌ها را نیاوردیم.

مدیرعامل شرکت پروژه‌محور تجلی معادن و فلزات با بیان اینکه پروژه‌های شرکت تجلی معادن و فلزات روی کاغذ نیست و در حال اجرا هستند و پیشرفت‌های فیزیکی مناسبی هم دارند، افزود: تاکنون حدود 2000 میلیارد تومان برای اجرای این 5 پروژه هزینه شده است و حدود 10 هزار میلیارد تومان دیگر برای اجرای آنها نیاز است که حدود 5000 میلیارد تومان آن از طریق تجلی انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه هرچقدر نرخ پیشرفت این پروژه‌ها افزایش یابد نرخ سهام شرکت تجلی معادن و فلزات نیز در تابلوی فرابورس افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: افزایش سرمایه‌های بعدی را نیز در شرکت تجلی خواهیم داشت اما بعید است که امسال انجام شود و احتمالا در شش ماهه نخست سال آینده انجام خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۷
کد مطلب: 58554