گروه معادن زغال‌سنگ
 
نادیده گرفتن زغال سنگ در حوزه انرژی
سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از ذخایر زغال سنگ صورت نگرفته است
گروه معادن >زغال‌سنگ - دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران گفت: تمام فشار تأمین انرژی بی‌رویه بر روی گاز است درحالی‌که کشور باید مواقعی که الزام بوده از گاز استفاده کند و مواقعی که لزومی ندارد سوخت‌های دیگر را جایگزین کند که باید از سال‌های قبل در این خصوص سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت.
 
به گزارش ماین نیوز، سعید صمدی در خصوص جایگاه زغال‌سنگ در حوزه انرژی گفت: زمانی که بحران انرژی در کشور صورت می‌گیرد دولت را دچار چالش می‌کند بر این اساس دولت‌ها برای تأمین انرژی کشور فقط به یک محصول تأمین کننده انرژی نباید اکتفا کنند تا در صورت ایجاد مشکل در محصول تأمین کننده انرژی، کشور دچار بحران نشود.

وی افزود: ۶۰ درصد انرژی دنیا از طریق زغال سنگ تأمین می‌شود همچنین حدود ۵۵ درصد برق، ۹۰ درصد سیمان و ۸۵ درصد فولاد را نیز به‌وسیله زغال تولید می‌کنند زیرا زغال انرژی فراوان و ارزانی بوده که در دنیا مورد استقبال قرار می‌گیرد.

دبیر انجمن زغال سنگ ایران بیان کرد: سالیانه ۸۵ میلیارد تن زغال سنگ در دنیا تولید و مصرف می‌شود که بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان چین با ۳.۲ دهم میلیارد تن و آمریکا با یک میلیارد تن است در کشور ترکیه نیز سالیانه ۷۰ میلیون تن زغال تولید و مصرف می‌شود درحالی‌که کل تولید زغال سنگ کنسانتره ایران یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است.

وی تأکید کرد: کشورهای اروپای غربی ۴۰ درصد برق موردنیاز خود را از زغال سنگ تأمین می‌کنند درحالی‌که طی ۳۰ الی ۴۰ سال اخیر دولت‌ها فقط گاز و مشتقات نفتی را به‌عنوان منبع انرژی در نظر گرفته‌اند و از سایر منابع انرژی غافل بودند.

صمدی اظهار کرد: در حال حاضر نیز اعلام کرده‌اند که درزمینه گاز ممکن است با کمبود مواجه شویم و شاید در آینده نیز واردکننده گاز باشیم به دلیل اینکه بی‌رویه تمام فشار تأمین انرژی بر روی گاز است این در حالی است که دومین ذخیره گاز در دنیا به کشور ما تعلق دارد.

دبیر انجمن زغال سنگ ایران در ادامه گفت: کشور باید مواقعی که الزام است از گاز استفاده کند و مواقعی که لزومی ندارد سوخت‌های دیگر را جایگزین کند که باید از سال‌های قبل در این خصوص سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت.

صمدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ذخیره قطعی زغال سنگ اکتشاف شده ایران یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن است و ذخیره زمین‌شناسی زغال سنگ ۱۴ میلیارد است بنابراین کشور ما درزمینه زغال سنگ مشکل خاصی ندارد، ولی باید از قبل سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری صورت می‌گرفت در دهه ۷۰ قرار بر این شد که یک نیروگاه زغال سوز در منطقه طبس احداث شود تا بخشی از برق کشور را از طریق زغال تأمین کنند ولی این اتفاق صورت نگرفت.

صمدی اظهار داشت: زغال منبع انرژی قابل ذخیره‌سازی است و می‌توانیم مصرف ۵ سال را ذخیره کنیم این در حالی است که گاز امکان ذخیره‌سازی ندارد و فقط در حد مصارف خیلی کم می‌توان گاز را ذخیره کرد.

وی در خصوص استفاده از زغال سنگ به‌عنوان منبع انرژی گفت: برنامه‌ریزی برای تأمین انرژی از زغال سنگ فقط به‌صورت مکتوب انجام‌شده، ولی در عمل اتفاقی صورت نگرفته است و اگر همین امروز هم شروع به احداث نیروگاه زغال سوز کنند حدود ۵ سال زمان می‌برد تا نیروگاه زغال سوز را داشته باشیم این در حالی است که در خصوص ماده اولیه مشکلی وجود ندارد.

دبیر انجمن زغال سنگ ایران تأکید کرد: سالیانه کشور به ۳ میلیون کنسانتره زغال سنگ احتیاج دارد درحالی‌که کل تولید کشور سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده و ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن زغال سنگ موردنیاز از طریق واردات صورت گرفته، زیرا تجهیزات برای بهره‌برداری از ذخایر زغال سنگ موجود نیست و ۴ سال زمان می‌برد تا به بهره‌برداری برسیم و نیاز کشور را تأمین کنیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۳
کد مطلب: 58506
 
مرجع : میزان