گروه معادن مس
 
هدفگذاری شرکت ملی مس برای قرارگرفتن در فهرست ۱۰ شرکت برتر دنیا
گروه معادن >مس - مدیرعامل شرکت ملی مس گفت: هدف این شرکت این است که در ۴ سال آینده در زمینه تولید مس در جمع ۱۰ شرکت برتر دنیا قرار گیرد و برای نیل به این هدف بیش از ۴۵ طرح جدید تعریف کردیم.
به گزارش ماین نیوز، آقای اردشیر سعدمحمدی افزود: در این باره تا خرداد سال ۱۴۰۱ با افتتاح ۳ طرح معدنی و صنعتی ملی مس درآلو و دره زار و کارخانه فراوری از سرباره‌های ذوب به کنسانتره مس، ظرفیت تولید کنسانتره را به ۳۵۰هزار تن خواهیم رساند.

وی با بیان اینکه این افزایش ظرفیت موجب جهش فملی در بورس خواهد بود اضافه کرد: افتتاح این ۳ کارخانه بر شرایط سوددهی شرکت ملی مس تاثیرگذار خواهد بود و خبر خوبی برای سهامداران به شمار خواهد رفت.

سعدمحمدی گفت: همچنین در اکتشافات جدیدمان در ۴.۵ کیلومتری مس سرچشمه محدوده‌ای به نام سریدون به بیش از ۲ میلیارد تن ذخیره دست پیدا کردیم که تا پایان سال سعی بر جمع‌بندی اطلاعات آن خواهیم داشت. این ذخیره نیازمند تغییر مطالعات اکتشافی به طراحی معدن و تجهیزات جدید دارد و حداقل به احداث سه کارخانه جدید کنسانتره ۱۵۰ هزار تنی و سرمایه‌گذاری جدید نیاز دارد.

مدیرعامل شرکت ملی مس درباره مس سونگون هم گفت: قرارداد احداث کارخانه کاتد مس در این مجتمع ابلاغ شده و کارگاه آن در حال تجهیز است. امیدواریم در این منطقه ۱۲۰ هزار تن کاتد تولید کنیم.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه شرکت ملی مس در ۷ ماهه امسال به تولید سال گذشته رسید، تصریح کرد: شرکت ملی مس با وجود قطعی‌های گسترده برق در تابستان، در شهریور رکورد‌های بسیار خوبی زد چنانکه تولید ما در ۷ ماهه ۳.۵ درصد بیشتر از کل تولید سال گذشته بوده و امیدواریم امسال هم رکورد‌های خوبی در تولید و فروش داشته باشیم.

وی افزود: در بورس هم وضع سال گذشته را با ۷ ماه پشت سر گذاشتیم و امیدواریم تا پایان سال رکورد‌های خوبی پشت سر بگذاریم.

سعدمحمدی با بیان اینکه شرایط خوبی برای شرکت ملی مس متصور هستیم و با اکتشافات جدید، شرکت مسیر صعودی خوبی را طی می‌کند درباره برنامه این شرکت برای محدوده تازه کشف شده مس در سیستان و بلوچستان گفت: به اعتقاد من به عنوان یک کارشناس نه مدیرعامل شرکت ملی مس، باید ذخیره مس جانجا با عیار ۰.۳ درصد را به متخصص و انجام‌دهنده کار بدهند.

قوانین می‌گوید این محدوده باید با مناقصه واگذار شود، اما من معتقدم این محدوده در مالکیت دولت باشد، اما بهره‌برداری از این معدن با این ذخیره را به شرکتی واگذار کنند که توان فنی دارد، دهه‌ها تجربه و تجهیزات به‌روز استخراج و فرآوری در ید اجرا دارد و هیچ شرکت دیگری جز ملی مس چنین توان و سرمایه‌ای ندارد.

وی افزود: این اتفاق هم فقط باید از سوی دولت انجام شود؛ با این کار سرعت بهره‌برداری از این معدن و بهره‌مند شدن مردم منطقه از این ذخیره که حق قانونی‌شان است بالا می‌رود.

مدیرعامل شرکت ملی مس درخصوص تامین زیرساخت‌های لازم برای محدوده جانجا مثل تامین آب از دریای عمان و احداث خط انتقال آب عمان نیز گفت: کسی که می‌تواند کارخانه فرآوری احداث کند به تامین آب هم فکر کرده است، زیرا همه این‌ها ملزومات کار است و اقتصاد مثل آب راهش را پیدا می‌کند. در این میان باید حاکمیت تصمیم بگیرد.

مدیرعامل ملی مس تاکید کرد: در اقصی نقاط کشور مس وجود دارد و با توجه به سوددهی و بازار بین‌المللی آن و افق ۲۰۵۰ که میزان مصرف انرژی برق از ۱۹ درصد به ۵۰ درصد ارتقا پیدا می‌کند و قطعا عنصر اصلی آن هم مس است، راهبرد ما سرمایه‌گذاری‌های جدید از منابع کم هزینه‌ای مانند منابع از محل افزایش سرمایه است که سرعت بیشتری دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۰
کد مطلب: 58432
 
مرجع : خبرگزاری صداوسیما