گروه معادن زغال‌سنگ
 
عقب گرد بزرگ ژاپن در کنفرانس آب و هوایی با ادامه مصرف زغال سنگ
گروه معادن >زغال‌سنگ - بیش از ۲۰ کشور در کنفرانس آب‌وهوایی سازمان ملل در گلاسکو با کنار گذاشتن سوخت زغال سنگ موافقت کردند اما کشور ژاپن در میان آنها نبود که این مساله عقب‌گردی بزرگ برای ژاپن به شمار می‌رود.
 
به گزارش ماین نیوز، تعهد برای توقف مصرف زغال سنگ یکی از تعهداتی بود که هفته گذشته در جریان اجلاس آب و هوایی سازمان ملل COP۲۶ در گلاسکو مطرح شد. ژاپن که سومین وارد کننده بزرگ آلاینده‌ترین سوخت فسیلی در جهان است ، از پیوستن به جمع کشورهای متعهد به توقف مصرف زغال سنگ خودداری کرد چون به گفته مقامات ، نیاز دارد که همه گزینه‌های خود برای تولید برق را حفظ نماید.

منتقدان این اقدام ژاپن را کوته‌بینانه قلمداد کرده‌اند، هر چند که فومیو کیشیدا نخست وزیر جدید ژاپن موافقت کرده است که سایر تدابیر محیط زیستی را تشدید نماید.

"اریک کریستین پدرسون" مسئول سرمایه‌گذاری در شرکت مدیریت اعتبارات "نوردیا" دانمارک گفت: با وجود تعهد نخست وزیر ژاپن به افزایش اعتبارات مستقیم برای فاینانس طرح‌های آب و هوایی ، از اینکه او در برخورد با فیل در اتاق – وابستگی ژاپن به زغال سنگ – کوتاهی کرده است ناامید هستیم.

این انتقادها نشان دهنده تغییر در شرایط کشور ژاپن است. این کشور رهبری تلاش‌ها در زمینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی را در دوره پروتکل کیوتو در دهه ۱۹۹۰ بر عهده داشت اما بعد از فاجعه ۱۰ سال پیش فوکوشیما که موجب توقف کار بسیاری از نیروگاههای هسته‌ای شد این کشور سوخت زغال سنگ و سایر سوخت‌های فسیلی بیشتری مصرف کرده است.

چین به عنوان بزرگترین منتشر کننده گازهای آلاینده موجب تغییرات آب و هوایی نیز این توافق را امضا نکرد و رئیس جمهور چین در کنفرانس شرکت نکرد. این کشور اعلام کرده که مصرف زغال سنگ برای تولید برق را در مدت پنج سال آینده به میزان ۱.۸ درصد کاهش خواهد داد.

وزارت صنایع ژاپن نیز سال گذشته اعلام کرد که تعطیلی نیروگاه‌های با سوخت‌ زغال‌سنگ را تا سال ۲۰۳۰ تسریع خواهد کرد. اما به گفته منابع صنعتی ، شرکت‌های ژاپنی در برابر چنین طرح‌هایی مقاومت می‌کنند. یک بررسی رویترز نشان می‌دهد که برخی شرکت‌های ژاپنی در خصوص برنامه‌های مربوط به تعطیلی واحدهای با سوخت زغال سنگ هیچ تصمیمی نگرفته‌اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۳
کد مطلب: 58428
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا