گروه معادن زغال‌سنگ
 
دولت به درآمد زغالسنگ چشم نداشته باشد
لزوم احیای اورژانسی کمیته زغال در سطح کشور
گروه معادن >زغال‌سنگ - استاندار کرمان در شورای معادن استان با حضور معاون وزیر صمت گفت: دولت باید چشمش را بر روی درآمد زغالسنگ و حقوق دولتی از آن ببندد.
 
به گزارش ماین نیوز، شورای معادن استان کرمان شامگاه سه‌شنبه ۴ آبان ماه به ریاست علی زینی‌وند استاندار کرمان و با حضور اسدالله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت، نمایندگان کرمان، سیرجان و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

استاندار کرمان در این جلسه با اشاره به دستور کار و پیشنهاد شورای معادن استان مبنی بر موافقت ایمیدرو و شرکت مس برای کمک به زیرساخت‌های استان در قالب مسئولیت‌های اجتماعی در صوت اعمال ۲۰ درصد معافیت حقوق دولتی، گفت: این ۲۰ درصد سقف معافیت است و به صورت کلی مورد تصویب قرار دارد.

علی زینی‌وند ادامه داد: تمرکز حساب‌های مالی شرکت‌های بزرگ معدنی در استان کرمان از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سال ۹۸ به ۱۶ هزار میلیارد تومان در شش ماهه ابتدای سال جاری رسیده البته هدفگذاری که برای شرکت‌های معدنی برای انتقال گردش مالی به بانک‌های استان دادیم، انتظار می‌رود تا پایان سال به ۲۵ هزار میلیارد تومان برسد.

استاندار کرمان هچنین در ادامه با بیان اینکه کل استان را مسائل کارگری زغالسنگ و کرومیت فاریاب درگیر کرده است ابراز داشت: جلسات متعددی در مورد زغالسنگ و کرومیت گذاشته‌ایم و اگر هماهنگی‌ها و تدابیر در استان وجود نداشت حتما به مسائل مهمی تبدیل می‌شدند.

زینی‌وند ابراز داشت: کوچکتر از این مسائل در استان‌های دیگر کشور را فلج می‌کند، اما اینکه ما اجازه نمی‌دهیم مسائل به تهران سرریز شوند به این معنی نیست که ساده‌اند.

او از دقت نظر و توجه نماینده، ولی فقیه در استان به مسائل کارگری استان اشاره داشت و گفت: ایشان ساعت‌ها وقت می‌گذارد، کارگران هم نجابت بخرج می‌دهند، حرف کارگران و کارفرما هر دو درست است، اما باید اتفاقات اساسی صورت گیرد.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیران در مورد زغالسنگ حتما باید سفری به عمق معادن داشته باشند، این کارگران خلا بیمه‌ای مواجه هستند در حالی که با سختی فراوان کار می‌کنند، خطاب به وزارت صمت گفت: اولویت کنونی ما در مورد زغالسنگ است، کرمان و مسائل کارگری آن را دریابید.

پیشنهاد مشخص ما این است که به عنوان اورژانسی‌ترین تقاضا طی این هفته کمیته زغال در کشور احیا شود. وی با بیان اینکه انتظارمان از معادن زغالسنگ اکتشاف و استخراج پهنه‌های جدید، حفظ اشتغال موجود و افزایش اشتغال در این حوزه، و تامین خوراک کارخانجات است، اظهار داشت: دولت اصلا چشمداشتی به درآمد در زغالسنگ نداشته باشد و چشمش را بروی حقوق دولتی آن ببندد تا بتوانیم کاری کنیم.

زینی‌وند عنوان کرد: کارگران ۱۷ خواسته از ما داشتند که ۱۲ مورد را حل کردیم، اما مابقی خواسته‌های آنان ملی بوده که در دولت و مجلس باید رفع شوند. مقام عالی دولت در استان کرمان تاکید کرد: برای تصمیم‌گیری در این زمینه‌ها، نظرات استان را که در میدان هستند بگیرید و شورای عالی معادن به فوریت با دستور کار کرمان تشکیل شود.

پیش‌بینی ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌اندازی پایگاه‌های امداد و نجات ویژه معادن زغالسنگ در سال جاری

معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه با بیان اینکه نگاه حمایتی وزارتخانه همیشه پشت زغالی‌ها و سیمانی‌ها قرار دارد تصریح کرد: ساماندهی وضعیت و مشکلات کارگران زغالسنگی را از طریق وزارت کار در دستور کار داریم.

اسدالله کشاورز از پیش‌بینی ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای راه‌اندازی پایگاه‌های امداد و نجات ویژه معادن زغالسنگ خبر داد و افزود: حداقل ۴ پایگاه امداد و نجات به صورت پایلوت اجرا خواهیم کرد.

او ادامه داد: این پایگاه‌ها بعد از احداث و راه‌اندازی به منظور پشتیبانی و نگهداری در اختیار هلال‌احمر قرار می‌گیرند که علاوه بر مباحث معدنی، مناطق روستایی و جاده‌ای را نیز پوشش دهند.

معاون امور معدنی و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در واگذاری معادن اصلا بحث واگذاری زمین مطرح نیست، ما فقط پتانسیل معدنی را در اختیار افراد ذیصلاح قرار می‌دهیم که بهره‌برداری داشته باشند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۸
کد مطلب: 58240
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان