گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
استاندار مرکزی:
۱۰۰ قرارداد ساخت ماشین‌آلات معدنی در شرکت هپکو اراک منعقد شد
گروه تجهيزات و ماشين آلات - استاندار مرکزی گفت: ۱۰۰ قرارداد ساخت ماشین‌آلات معدنی به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال امسال از سوی شرکت هپکو اراک منعقد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، سید«علی آقازاده» روز شنبه در نشست برنامه کاری هپکو اراک، افزود: این قراردادها برای ساخت ماشین آلات معدنی بین شرکت هپکو اراک و معادن کشور منعقد شده که افتخاری بزرگ برای کشور، استان و این واحد صنعتی است.

وی ادامه داد: شرکت هپکو با تلاش دستگاه‌هایاجرایی استان و کشور همانند سال ۶۷ خود را برای جهش تولید و تامین ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی در سطح گسترده‌ای آماده کرده‌ است.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: این واحد صنعتی برای افزایش تولید و عقد قراردادهای بیشتر در سال آینده باید از اکنون خود را برای خرید قطعات و ماشین‌آلات مورد نیاز خود از سایر کشورهای اروپایی و آسیایی آماده کند.

آقازاده با یادآوری عقب افتادگی هفت ماه حقوق کارکنان شرکت هپکو در مدت مشابه چهار سال پیش، افزود: اکنون با همکاری و تلاش سران قوا، مسئولان کشوری و استانی شرایط هپکو به ثبات رسیده‌ و بسیاری معضلات حل شده است.

وی ادامه داد: هشت هزار کارگر با حقوق عقب افتاده سال ۹۶ در استان مرکزی وجود داشت که عمده این کارگران در واحدهای صنعتی بزرگ استان فعالیت داشتند.

استاندار مرکزی افزود: شمار این کارگران با تلاش و کوشش مسئولان و کارکنان این واحدهای صنعتی امسال به حدود ۷۰۰ نفر رسیده‌ است.

آقازاده، واحد صنعتی هپکو اراک را از جمله شرکت‌های فراملی کشور عنوان کرد و گفت: نام این شرکت در بیشتر نقاط جهان شناخته شده‌ بوده و برخی از بدخواهان ملت ایران از مشکلات این واحدعلیه مردم کشور سوء استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: با واگذاری ۶۰ درصد سهام هپکوی اراک به ارزش ۶ هزار میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی و تسویه بدهی‌های آن، اکنون اینواحد صنعتی توانسته به مدار تولید برگردد و همانند گذشته خود را برای جهش تولید آماده کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: هپکوی اراک از جمله نمادهای صنعتی استان و شرکت‌های توانمند در عرصه‌های مختلف ساخت ماشین‌آلات راهسازی و معدنی کشور است که در چند سال گذشته در سایه برخی غفلت‌ها به یکی از معضلات کشور تبدیل شده‌ بود.

«سعید فرخی» افزود: بحران مالکیت و بدهی ۱۲ هزار میلیاردی شرکت هپکو از مهمترین مشکلات این شرکت بود که با پیگیری استاندار مرکزی و همکاری مسئولان و دستگاه‌های ملی و استانی اکنون برطرف شده‌است.

وی ادامه داد: رفع مشکل بدهی شرکت هپکو از جمله مشکلاتی بود که با رفع آن بند از پای این واحد تولیدی باز شده و این حوزه به سمت شکوفایی تولید پیش می‌رود.

مدیرعامل شرکت هپکو اراک نیز در این نشست گفت: این واحد تولیدی با مدیریت هزینه‌ها و پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان از اردیبهشت ماه امسال، اکنون در وضعیت پایدار قرار دارد.

«علی‌محمد رفیعی» افزود: انعقاد ۱۰۰ قرارداد کاری درسال جاری با معادن نشان از حرکت رو به جلو است و امید می‌رود که این قراردادها سال آینده افزایش یابد.

وی ادامه داد: نخستین محموله بیل هیدرولیکی هفته آینده وارد شرکت هپکو شده و محموله بعدی نیز ۲ تا سه روز بعد از آن وارد شرکت می‌شود.

مدیرعامل شرکت هپکو اراک گفت: ظرفیت ساخت سه هزار و ۶۰۰ دستگاه انواع ماشن‌ آلات راهسازی و معدنی در شرکت هپکو وجود دارد که با فعال‌سازی آن کشور از واردات این تجهیزات بی‌نیاز می شود.

رفیعی ادامه داد: با رفع مشکلات شرکت هپکو اراک اکنون از آزاد سازی واردات ماشین آلات راهسازی و معدنی به ضابطه‌مندی در واردات رسیده‌ایم و امیدمی‌رود که با رفع کامل مشکلات و فعال سازی ظرفیت این شرکت، کشور از واردات این ماشین آلات بی‌نیاز شود.

وی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ ۴۰ درصد ساخت این ماشین‌آلات مذکور در این واحد صنعتی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت هپکو اراک قیمت هر دستگاه دام تراک را ۴۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ساخت این ماشین‌آلات ارزش افزوده بالایی برای کشور و استان مرکزی به همراه دارد.

رفیعی اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای تولید سال آینده از ماه آینده در شرکت هپکو آغاز شده است و امیدمی‌رود که با دریافت تسهیلات از بانک‌ها و صادرکنندگان مواد پتروشیمی زمینه افزایش تولید ماشین آلات معدنی و ساختمانی در این واحد صنعتی فراهم شود.

هپکو در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار با هدف مونتاژ ماشین آلات راه سازی در اراک تاسیس و از سال ۱۳۵۴ شروع به فعالیت کرد.

هپکو ۲۵ نوع ماشین آلات راه‌سازی از جمله گریدر، لودر و غلتک تولید می‌کند که هشت نوع از محصولات آن تحت لیسانس کشورهایی چون ژاپن، آلمان، سوئد تولید می‌شود.شرکت هپکو در اوج پیشرفت و بالندگی در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۳
کد مطلب: 58034
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا